View Single Post
Eski 26-08-2017, 16:05   #521
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca Mesajı Göster
Zephyranthes Grandiflora olarak kastınız büyük pembe çiçekli ve soğanları bir az daha iri olan tür ise, bende de var aynı türden, hatta yeni edindim diye bilirim. Bir tane çiçek bile verdi. Tozlaştırma başarılı oldu ve şu anda tohum kesesi oluşmakta. Bu tür aslında Zephyranthes Carinata olarak geçiyor. Zephyranthes Grandiflora bu tür için geçmişte kullanılmış bir isim. Ama bazı yerlerde bu isim hala kullanılıyor.
Tozlaştırma meselesine gelince, çiçek ömrü kısa olan Zephyranthes türlerinde tozlaşma sabahın erken saatlerinde çiçek daha yeni açmışken yapılırsa başarılı olmak ihtimali daha yüksek. Zira bu türlerde polenler çabuk bozuluyor. Ama eğer öyle de başarılı olunmazsa, internetde bir çok yerde Zephyranthes Grandiflora türünün insanlar tarafında yetiştirilen örneklerinin kısır olduğu söylentisi doğrudur demektir. Zephyranthes Grandiflora diyerek Carinata'yı mı kastetmişler, yoksa gerçekten Grandiflora diye geçen kısır bir hibrit filan mı mevcut ben de bilmiyorum.
Bilgiler için teşekkürler.
Aslen zephyranthes Grandiflora diye bir tür literatürde yok. Grandiflora büyük çiçekli demek.Bu yüzden böyle bir isim takılmış.Bilimsel adı zephyranthes carinata dır. bu soğan bende yıllardır var. aslında hafızam beni yanıltmıyorsa çiçek sonrası tohum tuttuğunu hatırlıyorum.hatta tohum yapısını ilk kez o zaman görmüştüm.İnternet yok bişey yok. en az 15 yıl olmuştur...

daha sonraları hiç tohuma bırakmadım. yani tohuma enerjisini harcamasın diye sürekli kopardım.sonra bir gün tohum yapayım dedim başarısız oldu. o günden sonra da hep başarısız. gerçi şimdilerde de kötü duruyor diye solan çiçekleri koparıyorum.Belki milyonda 1 başarımı var. veya topraktan havadan sudan bişeyden etkilenebiliyor. atladığımız bir detay var ama kim bilir nerde...

benim tahminim tür farklılığı değil. çünkü tohum tuttuğunu hatırlıyorum. ama daha sonrasında ne oldu da tohum tutmaz oldu işte onu sorgulamak lazım.belki bir hastalık belki tozlaşma faktörlerini yerine getirmememiz....
bu arada hibrit de denedim ama yine tutmadı...o yüzden polen kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. yumurtalar bi şekilde döllenmiyor. belki dişi organ işlevsiz. veya topraktan sudan ....

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön