View Single Post
Eski 14-08-2017, 12:35   #43
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Geçen aylarda Edirne'de sıvı organik gübre çıkarmışlardı. Ürün koku ve renk olarak burada üretilen biogaz fabrikasının gübresine benziyor.

Deneme amaçlı kullandım, faydasınıda gördüm. Konu başlığı ile ilgili olarakta, 3 poşet ceviz pazardan geri gelince köşede kalmış ve yaprak biti gelmiş. Bende bunlara geçerken o sıvı gübreden uyguladım.

2-3 gün içinde bitlerde azalma oldu, sonradan hepsi kayboldu gitti. Bu gibi ürünlerin böyle bir etkiye sahip midir?
Sıvı organik gübrenin içeriği önemli,içerisinde deniz yosunu varsa zararlıların populasyonunu azaltacağı yönde birçok çalışma mevcut,bunun dışında melas içerikli bir ürünse içindeki şeker yine bazı yaprak biti ve tripsler için etkili olabiliyor bunu ben gözlemlemedim ne de biryerde okudum ancak Alanya'da çiftçiler salatalıkta trips için tankın içerisine şeker koyuyorlar.Yine içeriğinde bor ve kalsiyum bulunuyorsa eğer bu bitki yapraklarının mekanik dayanımını arttırır ve yaprak biti populasyonu beslenemediği için en azından azalma gösterebilir.Benim aklıma gelenler bunlar.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön