View Single Post
Eski 31-05-2017, 15:36   #2258
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cuzza Mesajı Göster
Merhaba yaklaşık 25 gün önce gardenya tohumu aldım ve topraga ektim ancak üzerinden bir aya yakın süre gecmesine ragmen cimlenme olmadı youtube da videolar da pecetenin arasına koyup hidrojen peroksitli suyla nemlendiriyorlar ben direk suyla yaptım ancak tohumun kabugunda jel kıvamsı pamuklanma oluyor hemen anında bir türlü başarılı sonuca ulaşamadım bu konuda bilginize ihtiyacım var hayırlı ramazanlar teşekkür ederim
Gardenya tohumlarının çok taze olması gerekiyor. En taze tohumlarda bile çimlenme yüzdesi % 84 olarak kaydedilmiş. Eğer taze değilse bu oran % 30 ların bile altına düşebiliyor.

Taze gardenya tohumların çimlenme süresi ise 4 hafta ile 3 ay arasında değişken bir düzensizliğe sahip. Siz nemli peçete içerisine koymadan önce çok az miktarda oksijenli su ile nemlendirseydiniz keşke. Ya da bir fungisit içerisinde 1 saat kadar bekletip ondan sonra zip poşete koymalıydınız. Her şeyden önce keşke tohum ekim dikimi için sitemize bir göz atsaydınız))

Canınızı sıkmayın hiç...Belki de tohumlar bayattı. Daha güvenli bir yerden alıp yeniden deneyebilirsiniz isterseniz.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön