Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 25-05-2017, 10:59   #1002
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Dahliya sorununu çözdük...

Dün drenaj takılı traktör ile bahçemizi sürdürdük. Bugün ayın yenisi, üç-beş gün bir şey ekip dikmemek lazım, zaten hava yağışlı hafta sonu ve sürülen toprağın kabarıp kendine gelmesi için de süre geçmesi iyi olacak. Sürmeden önce 35 kg. kadar granül halde leonardit, 10 dolu çuval keçi gübresi attım. Bahçenin ekilecek alanı yaklaşık 600 m.kare diyelim. Daha 30 çuval daha keçi gübremiz ve 15 kg. leonardit var. 20 çuval keçi gübresini seneye ayırdım. Bir kaç çuval gübre ile kalan leonarditi fideleri dikerken ve tohumları (barbunya-fasulye vs.) ekerken toprakla az az karıştırıp (misal fideye bir yemek kaşığı kadar leonardit ve bir avuç kadar keçi gübresi) vermeyi düşünüyorum. 10 çuval gübreyi de fideler büyüyüp boğaz doldurma zamanı geldiğinde diplerine az az vererek traktörle tekrar çapalatacağız...

Bu yaptıklarımın bahçeyi mükemmel olmasa da ekim-dikime hazırlayacağına inanıyorum. Keçi gübresinin tamamını atsak da olurdu bahçeye ancak fazla gelecek 600 m. kare yere bir traktörden fazla keçi gübresi, yarısını da seneye saklıyayım, gübreyi bulmayı geçtim taşıması ölüm, seneye de kafam rahat olur.

Yaylada traktör işlerini yapan böyle gündelikçi bir kaç kişi var. Bu sene kayınpederden fazla faydalanamayacağız, ovada kendi işleri var ve yavaştan emekliliğe hazırlıyor gibi kendini, yaş 70 tabi haklı adam... Gelen sağolsun ağaçlara zarar vermeden 30-35 dakikada işi bitirdi. Gitmeden konuştuk biraz, eşim de yayladan olduğu için eskilerden, yenilerden vs. Bu gübre az dedi, 3X15 gübresi de atacakmışım, tel kurdu için de ilaç, kenarlardaki otlar için ot ilacı vs.vs. Zihniyet değişmiyor maalesef, gübre at, ilaç at, öldür, yok et... İş yeri hekimliğini yaptığım gübre-ilaç-fide-tohum satışı yapan işletmeye cumartesi günü bir çiftçi geldi. Aldığı ilaç vs. arabasına zor sığdı. Nereye atacak bu kadar malzemeyi diye sorunca, 50 dönüm patatese atacağını öğrendim...

Neyse bizim bahçe işleri böyle, olduğu kadar ne yapalım

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön