View Single Post
Eski 11-05-2017, 16:47   #2
MaynaVira
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Uzun zamandır güncelleme yapmıyorum çünkü aldığım sonuçlar pek iç açıcı değil.
Aşağıda, fotoğraflarda görüleceği üzere, bitkilerin büyümesinde bir aksaklık var.

Aklımdan geçenleri paylaşayım;
  • Havalar İngiltere'yi andırıyor: Neredeyse sürekli kapalı; ancak, sırf güneş ışığı yetersizliği söz konusu olsa,
    bitkilerin boylarında anormal uzama olurdu.
  • Ara sıra yumuşatma sisteminden geçmiş su kullanıyorum. Bitkiler gerekli kalsiyum ve magnezyumu elde edemiyor olabilir mi?
  • Tohumları çimlendirmede kullandığım coco coir (kokopit, torf) üzerinde beyaz oluşumlar (bkz: 5. fotoğraf) mevcut.
    Bunlar acaba fungi alemine mi mensup? Bitkilerin gelişmesini önlüyor olabilir mi?
  • Eğer beyazlıklar zannettiğim gibi ise -ve yanlış düşünmüyorsam- torfun içerisinde organik madde var demektir,
    ki bu da kalitesiz bir torf kullandığıma (mı) işarettir!?.
Not: Bitkiler kapalı ortamda duruyor ancak gün içinde yeterince temiz hava alıyorlar.

Konu ile ilgili her türlü yorum, öneri ve eleştiriye açık olduğumu belirterek, fotoğraflara geçeyim:
Unutmadan; fotoğrafların tamamı bugün (11.05.2017) çekildi ve tohumların ekim tarihleri (ET), fotoğraflarda mevcut.

Name:  1.jpg
Views: 521
Size:  38.4 KB
Name:  2.jpg
Views: 488
Size:  54.3 KB
Kediciğim sağolsun, kaşla göz arasında fasulyenin işini bitirmiş.
Acaba bitki kendini küllerinden toparlayabilir mi diye merak ettiğimden, atmak istemedim.

Name:  3.jpg
Views: 517
Size:  54.7 KB
Name:  4.jpg
Views: 596
Size:  48.7 KB

Bahsi geçen beyazlıklara örnek... -_-
Name:  5.jpg
Views: 514
Size:  55.5 KB

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön