View Single Post
Eski 05-04-2017, 12:52   #1
blick
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Blick / Bahçe - Zeytinlik

Değerli Ağaçlar.net sakinleri herkese merhabalar

Zaman zaman forumu takip edip bilgiler alsam da üye olma fırsatı bulamamıştım. Hemde üye olup ne yapacağım ne yazacağım diye düşünmüştüm. Artık aranıza katılıp bahçemle ilgili bilgileri paylaşıp değerli yorumlarınıza nail olma zamanım geldi. Tabi bende bu süreçte bilgilendikçe bilgilerimi paylaşmaya özen göstereceğim.

İstanbul'da yaşayıp bir ege aşığı bir çift olarak Ayvalıkta kendimize göre bir zeytinlik almış bulunmaktayız. 2 senelik bir hayalimize; evlilikti işlerin kötü gitmesiydi diye erteleye erteleye ancak geçtiğimiz ağustos ayında kavuştuk. Tabi konuyla ilgili hiç birşey bilmediğimiz için sudan çıkmış balık gibi kıvrandık düşündük durduk. Neyse ki hiç birşey yapmadan zeytinlerimizi toplatmayı başardık . Tabi bu yıl biraz daha temkinli ve planlı hareket ederek kafamızdaki düşünceleri yavaş yavaş hayata geçirmeye çalışacağız.

Tarlanın/zeytinliğin bizim için büyük sayılabilecek boyutta olması hem yapmış olduğumuz solucan gübresi üretim çalışmalarımız için hem de bahçemizden kendi yiyeceğimizi üretebilmemiz için gerekliydi. Tabi birde zeytin ağaçlarının olması

Bahçenin bulunduğu şehir : Balıkesir / Ayvalık

Bahçenin büyüklüğü : 12527 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Yılın büyük bir bölümü bol güneşli ara sıra orta rüzgarlı, Aralık-Ocak-Şubat ayları bol yağışlı yaz ayları neredeyse hiç yağış yok. Tuzlulukla ilgili bir fikrim yok.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Hobi ve ticari amaçlı

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : İçerisinde 200 civarı zeytin ağacı var. Ağaçların büyük çoğunluğu 3-7 yaş arasında 10 adet kadarı daha büyük ve yaşlı ağaçlar. Aldıktan sonra sürdürüp zeytin diplerini temizlettik.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2016 Ağustos ayından itibaren

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel olarak yapılacak

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Şimdilik yok. Sebzelik ve meyvelik oluşturulacak

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Günümüzü keyifle geçirebileceğimiz bir alan oluşturmak. Ektiğimiz meyve sebzeler ile beslenebilmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : 200 kadar zeytin ağacı (Gemlik ve Ayvalık cinsi), 5 adet incir ağacı (cinslerini bilmiyorum), 1 adet şeftali ağacı (geçen yıl meyve vermeyecek kadar küçüktü bu yıl bekliyoruz)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Evde domates ve biber yetiştirmeye çalışıyorum.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Tohum ile

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Bahçenin bir sınırını küçük bir dere oluşturuyor yazın çok sıcaklar dışında genelde su akıyor. Bahçe içinde bir adet kuyu var ve baraj sulaması mevcut

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : İlerleyen zamanda damlama sulaması kurulacak.

Toprak özellikleri : Analiz yaptırmadım ama toprağın çok verimli olduğu belli oluyor. Sulak bir alan.

Kompost yapıyor musunuz? : Evet ayrıca solucan gübresi üretimi yapıyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Hayır

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Henüz bir uygulama yapılmadı ağaçlarda hastalık görülmedi

Bahçeniz organik mi? : Organik olması için çalışıyorum

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Solucan gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Yılan görmüştüm. Diğerlerini görmedim

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Sulama yapılmadı, ilk etapta vahşi sulama daha sonrasında damlama sulama sistemi kurulacak.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Hayır yakında dağ yok

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Bahçeyi almak ve solucan gübresi üretmek. Ayvalık'a yerleşmeye çalışmak

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Hayır

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön