Konu: Amaryllis
View Single Post
Eski 02-04-2017, 01:33   #1626
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Sayın Batı Rüzgarı cevabınız için teşekkür ederim ben marketlerde satılan torflardan kullanıyorum ama bahçe toprağında böcek olduğunu düşündüğüm için ve bir daha gerçek amarylis soğanı bulamayacağıma korktuğum için riske girmek istemiyorum ve saksımda plastik bir öneriniz var mıdır ?
soğanları torfa dikmeyin. hiç bir soğanlı çiçeği torfa dikmeyin.zaten tek başına torf kullanılması böcekler için çok elverişli bir ortam sağlar ve soğanın çürümesine neden olablir.ayrıca çoğu satılan torflar kalitesiz olduğundan besin yönünden de sıkıntılı olur.

bahçe toprağı kullanın en fazla solucan olur.biraz içine torf katılabilir ama geneli kumlu toprak olsun.içine pelet gübre solucan gübresi gibi gübre takviyesi yapabilirseniz iyi olur.soğanın üst kısmı açıkta kalsın biraz dikerken...saksısı çok küçük olmasın.yani en azından 5 litre felan olsun.bunları ve yukarıdakileri sağladınızda bir sıkıntı olmadan çiçekleneceğini söyleyebilirim.amarilislerin sağı solu belli olmuyor hiç ummadığınız anda çiçeklenebilir.benim de geçmiş yıllarda açmadığı oldu biraz seyretip yeni bir toprağa geçirdiğim sene çiçek açmaya başladı...ticari olarak dinlenme dönemine sokulup çiçek açması sağlanıyor ama buna gerek olduğunu sanmıyorum.çünkü dinlenme dönemine hiç girmeyen soğanlarım çiçek açıyor.

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön