View Single Post
Eski 04-03-2017, 14:45   #10
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
Başlığı nükte olsun diyerek bu şekilde açtım. Evimi taşıdığımdan dolayı bütün orkidelerimi sağa sola eşe dosta dağıttım. Yanıma sadece bir tanesini almıştım o da uygun olmayan şartlar yüzünden yapraklarını dökmüştü maalesef. Ancak inatla çiçek sapı çıkarmaktanda vazgeçmemişti. Yapraklar zayıf düştüğü için tavsiyeler üzerine çiçek sapını kestim. Geçenlerde bir çiçekçide sohbet ederken çift dallı bir phalenopsis'in çiçeklerini döktüğünü gördüm, hakkında bişeyler sorup incelerken çiçekçi istersem alabileceğimi-hediye edebileceğini söyledi. Aldım getirdim eve çok güçlü bir bitki, yaprakları çok büyük ve çok fazla çiçek sapının kalınlığı neredeyse parmağım kadar. Bir hafta kadar belki yeniden tomurcuk çıkarır diye bekledim ama çıkarmadı ve bende orkide yorulmasın kendini besleyebilsin diye, çiçek saplarını kestim. Acaba yeniden çiçek sapı çıkaracakmı? Gelecekte yine çift saplımı olacak? Birden fazla sap çıkma durumu neye göre değişiyor? Bilenler yardımcı olursa çok teşekkür ederim. Buyrun görüntüleri.
Phalaenopsis orkideleri çiçeklenme için 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulduğunda yeni çiçek oluşturur. Seneye kış ayını beklemeniz gerekiyor. Bu arada, bitkiye iyi bakmanız, suyunu ve gübresini eksik etmemeniz gerekiyor. Ayrıntılı bilgi bu forumda daha önceleri verilmişti. Onları okuyun. Kolay gelsin...

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön