View Single Post
Eski 17-02-2017, 22:36   #189
MaynaVira
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Yapay Zeka (Artificial Intelligence veya kısaca AI) kavramını muhtemelen birçoğumuz biliyor.
Anımsayamayanlar için, Wikipedia'dan kısa bir tanım kopyalıyorum:

"Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir."

Bu robot yazılımlar dışarıdan yardım almadan öğreniyor, kendi kendilerini geliştiriyor.
Davalara bakan avukat robotlar; sosyal medyada insanlarla mesajlaşan yazılımlar
(hatta bir tanesi geçtiğimiz senelerde ırkçı söylemlerinden dolayı, yapımcıları tarafından devre dışı bırakılmıştı);
petrol, altın, hisse senetleri vb. ticareti yapan (ve kazandıran) robotlar vesaire vesaire...
Bunları söylüyorum ki, işin ne kadar ileri boyutlu olduğu anlaşılabilsin.
Hatta ve hatta, artık kendi robot yazılımlarını yazabilen robot yazılımlar bile var.

Konuyu uzatmadan, ünlü fizikçi Stephen Hawking'in şu mealdeki sözlerine de yer vermek uygun olacaktır;
"Yapay zeka alanındaki sürekli gelişmeler, insanlığın başına gelen en iyi veya en kötü şey olabilir."

Sözü şuraya bağlayacağım:
Bu konu altındaki son bilmem kaç mesajı okudum. Başıma resmen ağrılar girdi (şaka değil, cidden).
Önce işin içinden çıkamadım. İlle de bir cevap yazmam gerekmiyordu gerçi ama yine de ne diyeceğimi bilemedim.
Sanki "google translate" kullanılarak Türkçe'ye çevrilmiş tuhaf cümleler, garip tatsızlıklar...

Acaba dedim, üyelerden bazıları insan değil de, yapay zeka mı?

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön