View Single Post
Eski 13-02-2017, 10:56   #1110
dongyul
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili Dongyul, maşallah, ellerine sağlık. 2. ve 3.'cü basamaklarda toprak yapın nasıl oluyor?

Sayın YeniGine; çok teşekkür ederim...

Geçen yıl 2. ve 3. aşamada torf kullandım ancak bu yıl 2. ve 3. aşamada torf ve cocopeat karışımı kullandım...

4. aşamada ise

Bahçe toprağı 3 ölçek
Dere kumu 1 ölçek
Koyun ve keçi gübresi karışımı 2 ölçek
Solucan gübresi 1/2 ölçek (kendi yaptığım)
Torf 1 ölçek

Bu şekilde karışım yapıyorum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimarCI Mesajı Göster
2. basamaktan 3. basamağa geçerken fidelerin kökünü koparmadan taşımayı nasıl yapıyorsunuz? Saksıdaki tüm toprağı dağıtarak mı?
Sayın mimarCI; hafif fısfısla ıslatıyorum ve saksının tüm toprağını dağıtarak köklere zarar gelmeden pens yardımıyla çekip alıyorum... Ayrıca bazen aşırı uzun kökleri ana kök zarar gelmeden koparabiliyorum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Katkı yapmak, tebrik etmek ve bilgi almak amacıyla yazmaya başlıyayım.

Düzen, aşk müthiş..

Benim uygulamam..

Devamı sonra, işler yoğun. Sabahtan beri üst tarafı anca yazdım
Sayın TCM; teşekkür ederim sizin de yaptığınız güzel bir uygulama ancak ben şeffaf plastik bardakları tercih etmiyorum çünkü köklerin ışıktan hoşlanmadığını düşünüyorum o yüzden tercih etmiyorum...

İkinci sorun şeffaf bardaklar çok fazla büyük ve toprak çok fazla kullanılması gerekiyor, eğer sizin yaptığınız gibi üçte ikisine kadar toprak doldurulduğunda bitkiler o bardağın izasını geçme eğiliminde oluyorlar direk ışığa ulaşmak amacıyla sonuç olarak da fark etmeden bitkiler boya gidiyor.... Bu da kaliteli bireylerin oluşmasını engelliyor..

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön