View Single Post
Eski 05-02-2017, 11:27   #120
olmez
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Türk sitelerde satılan tohumlara ait resimlere bakarsanız aliexpress'deki resimlerin aynısı. Bu nedenle ben zaten tohumları oradan getirttiklerini düşünüyorum. Tabi arada istisnalar muhakkak ki vardır. Aliexpress'in resimle arama özelliği var. Yerli satıcıların ilanlarına koyduğu resmi kaydedin ve aliexpress'de bu resimle arama yaptırın. Muhakkak aynı ilanı aynı tanıtımla bulacaksınız. Tohumlara gelince; bildiğiniz gibi çilek tohumu taze değilse çimlenmesi en zor tohumlardan biridir. Ben yerli sitelerde tırmanan çilek olarak satılan tohumdan getirttim. Kargo ücretsiz olarak 65 kuruşa. 22 günde geldi. 19 ocak itibarı ile üstü kapalı kapta torfa ektim. 30 ocakta ilk çimlenmeler başladı. Halen çimlenme devam ediyor. Şimdi kalan tek kuşkum gerçekten çilek mi çıkacak çimlenenler. Tohumlar çilek tohumu gibi görünüyordu ama bakarsın başka bir şey çıkar.
Bu arada getirttiğim diğer tohumlar için biraz daha bekleyeceğim. Kendi yaptığım Mini bir balkon seram var. 15-20 güne buluşurlar toprakla. Genelde su kabağı tohumları. O zaman tohumların çimlenmesine güvenip güvenemeyeceğimize, birkaç ay sonrasında da gerçekten sipariş ettiğimiz tohumlar olup olmadıklarına karar verebiliriz.

olmez Çevrimdışı   Başa Dön