View Single Post
Eski 07-01-2017, 14:22   #16
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
en son geçen sene yazmışım.biliyorum özlediniz beni ama şimdi yazmak kısmet oldu...

biraz yağmur zambak kısmından bahsedeyim.zepyhranthes drumondii 2015 sonbaharında tohumu ekilmiş olup şuan 2.senesinde. tabi biraz acemiliğin etkisiyle çeşitli toprak denemeleri yaptım.soğanların gelişim düzeyine göre tekrar toprak değiştirmişliğim var.o yüzden kimi soğanlar iyi gelişmiş kimi soğanlar az gelişmiş.geçen yaz balık ve çivi koyduğum saksıda soğanlar gayet iyi gelişmiş.ancak anladım ki balık koyulan saksı özellikle dışardaysa hava almaması gerekir.mesela saksıyı suladınız toprak kurudukça oluşan çatlaklardan sinek giriyor.çünkü dışarıya yayılan leş kokusu(olmaz deselerde olabiliyor y@da balık cinsine göre değişiyor) sinekleri adeta bedava ürün izdihamına çeviriyor.
kara sinekler yumurtalarını bırakıyor ve kurt yapıyor.3 saksıdan 2si kurtlandı.kurtların bitkiye bir zararları olmadı tek sıkıntısı saksınızdan sinekler çıkıyor ) kurtlanmayan saksımdaki soğanlar ise en gelişmişleri oldu.ancak soğanların büyümesiyle anladım ki drumondii derin bir saksı isteyen bir tür.resimden de anlaşıldığı üzere saksının sadece 5cm lik derinliği soğanların kökleri ile muhattap.... dahası soğanın cinsi gereği anladığım kadarıyla kendini diplerde muhafaza etmeye çalışıyor.yani soğanları üste taşısanız bile soğan üst kısmı çürüyor ve aşağıya doğru gelişim gösteriyor.
Name:  1111111.jpg
Views: 3454
Size:  43.4 KB
sadede gelecek olursak soğanların hepsini uzun ve büyük bir saksıya aldım.
Name:  333333333333.jpg
Views: 3293
Size:  73.1 KB

bu ise bir kaza sonucu ucu kırılmış sakallı dil (penstemon) fidesi.hiç tanıdığım bir bitki değil.o yüzden kırılan parçayı çelikleyip diktim.ya tutarsa!

Name:  222222222.jpg
Views: 3209
Size:  72.4 KB

bu da anaç sümbülteber soğanımın dikildikten sonra filiz verme çabasını gösteriyor.bu soğan hakkındaki endişem 3 e bölünmeye çalışması ve bu yaz çiçek verememesi...ya da iyi tarafından bakarsak 3 tane çiçek verir

Name:  444444444.jpg
Views: 3202
Size:  78.5 KB

son olarak biraz erken de olsa diktiğim nikotin tohumum.biraz çimlenme oranı düşük olsa da listemdeki çan çiçeği gibi tohumların filizlenmemesinden iyidir.
evet listem biraz sekteye uğrayacak gibi...nasip diyelim artık...
Name:  555555555.jpg
Views: 3261
Size:  72.2 KB

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön