View Single Post
Eski 04-01-2017, 12:02   #93
kamil35
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tur178 Mesajı Göster
Öncelikler herkese merhaba aranıza yeni katıldım. İnternettte evime bitki ararken bonsai ile tanıştım. Forumda çeşitli konuları okuyarak bilgi toplamaya başladım bunun üzerine 1 tane karaçam fidanı satın aldım. Aldığım fidan Bonsaiye uygun mu? değil mi ? hiç bir fikrim yok ama bir yerden başlamak istiyorum bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Resimlerini eklediğim fidan için ne yapabilirim ? Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bulunduğum bölgede hava gündüzleri max. 3-4 derece geceleri -15 civarı ağacı balkonda bırakmalı mıyım yoksa içeride mi tutmalıyım bunu bile çözebilmiş değilim malesef. Budama ve şekil verme konusunda araştırma yapmama rağmen ağacı neye göre budamalıyım bilemiyorum. Ağaca zarar veririm endişesiyle bir dalı kafama göre kesmekten çekiniyorum. Tecrübeli arkadaşlar beni yönlendirebilirse çok sevinirim.
Merhaba, bu fidanı uygun bir açık alana dikerseniz torunlarınızın torunları bile bu ağacın gölgesinde oturabilir. Bu bitki -15 den daha soğuk havalara da dayanır. Toroslar karaçam ormanlarıyla dolu... Hangi ağaç bonsaiye uygun bu konuda bilgim yok Ancak kara çam uygun değil diye düşünüyorum.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön