View Single Post
Eski 08-12-2016, 07:30   #125
Rainman48
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 09-06-2016
Şehir: Muğla
Mesajlar: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu durumda ısı pompası sürekli devrede olmalı. Yazdığınızdan anladığım, Yerden ısıtmadan dönüş suyu ısı pompasına giriyor, burada ısıtılarak tekrar eve pompalanıyor ve bu hiç kesintiye uğramadan devam ediyor. Faturanızı ben de merak ettim şimdi

Diğer daireleri şu sebepten sordum; yerden ısıtma binayı ve binanın beton aksamını, radyatör sistemi bina içindeki havayı ısıtan sistemler. Sonunda, ısınan bina, içindeki havayı, içeride ısınan hava da binayı ısıtır ama binanın farklı bölümlerinde farklı yöntemler kullanılması bir bölümden diğerlerine ısı transferi anlamına da gelir. Bu yüzden binanın beton aksamını ısıtan siz olduğunuza göre komşularınızın yakıt giderlerine belirli bir oranda katkıda bulunuyor olmanız olasılığı yüksek.

Yazın soğutma için ayrı bir su devresini fancoil'lere vererek yapmanız gerekiyor. Yerden ısıtma borularına soğuk su gitmemesi lazım.
Isı pompasının sürekli çalışması daha mantıklı inverter cihazlar olduğu için. Bir de yerden ısıtmada sürekli çalıştırmak en mantıklısı çünkü sistem geç ısınıp geç soğuyan bir sistem sürekli kapatıp açmak faturaya da olumsuz yansıyacaktır.
O konuda benim de kafamda soru işaretleri var ama yerden ısıtma sistemi döşenirken boruların altına modpan denen bir yalıtım malzemesi konuyor. Bundan dolayı ısının diğer dairelere çok fazla geçmeyeceğini umuyorum

Rainman48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön