View Single Post
Eski 07-12-2016, 20:41   #2833
MaynaVira
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Nerime Hanım;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nerime84 Mesajı Göster
köklerin durumuna bakmak için saksısını boşalttığım da pek de hoş bir manzara ile ne yazık ki karşılaşmadım.
İtiraf etmeliyim ki, orkidenizin kökleri tahmin ettiğimden çok daha iyi görünüyor.

Geçmişte orkideleri hassas bitkiler olarak düşünürdüm. Zamanla anladım ki, bizim onlara sağladığımız ortam koşullarına rağmen oldukça dayanıklılar. Zira hepimizin malumu olduğu üzere doğada, doğal yaşam alanlarında, bitkinin kökleri devamlı hava alacak ve ışık görerek fotosentez yapacak şekilde; yaprakları ise, bitkinin üzerine gelen yağmur vb. suyu biriktirmeyip, kolaylıkla tahliye edecek biçimde konumlanıyor.

Orkidelerde -benim gözlemlediğim kadarıyla- yüz yüze gelinen hastalıklar, büyük oranda mantar (fungi alemi) kaynaklı ortaya çıkıyor. Mantarlar görece yavaş bir gelişim gösterdiklerinden, farkındalık kazanmamız biraz zaman alıyor. Bakteriyel hastalıklar çok kısa zamanda, daha büyük alanlarda yayılım gösteriyor: Dolayısıyla iş işten geçmiş olabiliyor. Viral hastalıklar ise evlerden ırak olsun. -_- Bu yüzeysel bilgilerden sonra ufak bir derleme yapacak olursak;

Sorun: Oda şartlarında yeterli düzeyde hava sirkülasyonunun sağlanmaması;
Sonuç: Özellikle mantarların gelişmesi ve sporlarının yayılması için uygun bir ortam

Sorun: Satın aldığımız yahut hediye gelen orkide saksılarımızdaki yetersiz drenaj ve bu soruna uzun süre herhangi bir müdahalede bulunulmaması;
Uygunsuz su ile uygunsuz şekilde sulama;
Köklerin sıkışma, saksı yapısı vb. kaynaklı ışık görememesi, hava alamaması;
Sonuç: Çeşitli hastalıklara bağlı kök çürükleri

Sorun: Sağlıksız kökler;
Sonuç: Mutsuz orkideler

Elbette bu liste uzayıp gider.
Şimdi sözü fazla uzatıp dolandırmadan esas konuya, orkidenize dönecek olursak ;

Alıntı:
Öncelikle toprağı iyice bir harmanlayıp havalandırdım. Daha sonra elime aldığım bir makas ile sararmış kökleri kestim.
Sanırım daha önce belirtmedim, burada kendimi biraz suçlu gibi hissettim.
Orkide köklerini budarken dikkat etmemiz gerekenler;
-> Makası her kullanıştan önce sterilize etmek; örneğin bir litre suya 1,5 tatlı kaşığı çamaşır suyu koyup, bu karışımı bir bardağa doldurmak ve makası her bir kökü kesmeden önce bu suya batırıp çıkarmak;
-> Çürümüş kökleri, çürük kısmın en az 1 cm gerisinden, yani kökün sağlıklı kısmından kesmek

Alıntı:
köklerin uç kısımlarında az da olsa taze yeni çıkmış yeşil kökleri de gördüğüm için onlara pek dokunmak istemedim
Bu konuda isabetli davranmışsınız. Zaten sağlıklı kökler dahi, ucunda taze kısımlar çıkararak uzayıp gider.

Alıntı:
Daha sonra orkidemi tekrardan bu toprağın içine hava alacak şekilde toprağı çok sıkıştırmadan diktim.
Umarım orkide harcınızı sterilize etmişsinizdir. Bu konuda bazı öneriler;
-> Harcımızı su içerisine atıp kısa bir süre kaynatmak, suyun bir kısmını -kullanılacak H2O2 miktarında tasarruf etme amacıyla- süzüp/döküp, kalan su ile %25'lik H2O2 çözeltisi oluşturmak veya;
-> Ölçüsü 1 litre suya 1,5 yemek kaşığı çamaşır suyu olmak üzere, harcımızı hazırladığımız solüsyonda bekletmek; sonra süzüp, daha önce kullandığımız kadar suda tekrar bekleterek, tabiri caizse durulamak veya;
-> Bir litre izopropil alkol içerisine yarım yemek kaşığı tarçın koyup, 12-24 saat beklettikten sonra (buna gerek yok bence )...

Alıntı:
Orkidemi eski küçük saksısından bu gördüğünüz büyük saksıya geçirmeden önce kökler yine çok sağlıklı olmamasına rağmen bu büyük saksıda bu sağlıksızlığın dahada fazlalaştığını gördüm.
Sebep yine saksı olabilir mi?
Kökler, bitkiniz küçük saksıdayken saksı yüzeyine -ister istemez- yakın olacağından, ışık alacak ve fotosentez yapacaktır. Saksı boyu büyüdükçe, köklerin ışık alma ihtimali düşecektir. Bu mantıkla yola çıkarsak, sorunuzun cevabına "evet" diyebiliriz -ki siz de zaten problemi kıyas yollu tespit etmişsiniz.

Alıntı:
Orkide torfunu yıkama ve gübreleme ilaçlama yönteminizi ilk kez duydum. Bunun içinde size çok teşekkür ediyorum en kısa zamanda bu tavsiyenizi de yerine getireceğim.
Aslında niyetim, orkide saksı ve toprak değişimi esnasında, bitki köklerine ve dolayısıyla toprağa bulaşmış mikropların mümkün olduğunca bertaraf edilmesi gerekliliğini vurgulamaktı (sanırım burada da anlatım eksikliği bakımından birazcık suçluyum). Köklerdeki çürük kısımları kesip de; saksımızı, -eski veya yeni olmak üzere- orkide harcımızı, kökleri ve hatta orkidemizin koyulacağı alanın belirli bir çevresini dezenfekte etmez isek, önceden kendini belli eden hastalıkların nüks etmesi maalesef şaşırtıcı olmayacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Size ve orkidenize sağlıklı günler diliyorum.

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön