View Single Post
Eski 07-12-2016, 13:32   #612
tabus
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Tohum isteği

Forumda yazılanları biraz daha geriye giderek okudum.
Ne acı biberi severim ne de şimdiye dek yetiştirmeyi denedim.Ancak öteden beri tohumdan yeni bireyler üretme keyfiyle hemhal olduğum için, dostlarımın ricası ile ben de acı biber yetiştirme denemesine katılmak istedim.
Eh, araştırmak da sevdiğim bir uğraş. Vay canına, konu düşündüğümden de zengin ve meraklısı da oldukça çokmuş.Hele ki biber acısının da bir ölçümü olduğunu öğrenince..
Öncelikle tohumdan bir şeyler üretip de bilgisini paylaşanlara gönülden teşekkürlerimi sunarım.
Konuyu yurt içi ve dışı araştırınca yeterli bilgiye ulaştığımı söylesem de eksik kalan bir şeyler var.Öncelikle doğru tohum. Malum biber zaten Anadolu kökenli değil. En acı olanları da güney Amerika kökenli.
Paypal, Türkiye'den çekilinceye kadar yurt dışından tohum getirtmek gayet kolaydı, şimdi ise
elim kolum bağlandı. Aliexpress vs. gibi uzak doğu kökenli firmalardan alış veriş ise, deneyimlerime dayanarak yazıyorum,kesinlikle tavsiye etmem.Evet tohum geliyor ama, hadi diyelim ki biber tohumu ama, ne resimdeki biber, ne de ismini yazdıkları çıkar. Biber tohumu yerine olmadık bir bitki tohumu da gelirse de şaşmayın.
Öncelikle bulduğum bir kaynağı paylaşayım:
https://pepperhead.com/top-10-worlds-hottest-peppers/
En acı biberler, resimli de olduğu için, aldığınız tohumdan çıkacak nesnenin doğru olup olmadığı konusunda fikir verecektir.
Aklıma gelmişken, open pollinated (OP)olursa, ne çıkarsa bahtınıza.Mümkünse hand pollinated (HP) olmalı.

Düzenleyen tabus : 08-12-2016 saat 21:49 Neden: Yanlış ve eksik yazılmış kelimeler düzeltildi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön