View Single Post
Eski 04-12-2016, 02:32   #2827
MaynaVira
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Sayın smart_sweet;

Yarı acemi bir orkide sever olarak; acizane, size birkaç tavsiye verebilir, tecrübelerimi paylaşabilirim.
Konuyla ilgili benden daha çok bilgiyi haiz olanlar, yanlışım var ise düzeltecektir elbette.

1- Zaten çiçek ve dalları kurutmuşsunuz. Şu halde toprak değiştirmekle başlayabilirsiniz:
-> Orkide harcı alın. (Genellikle çam kabukları, pomza, zeolit, karbon vs. içerir)
-> Oksijenli su alın (hidrojen peroksit).
Elbette olmasa da olur, ancak ilerleyen zamanlarda kullanım için el altında bulunmasında fayda var.
-> Kullanacağınız orkide harcını, kaynamış su dolu kaba doldurup, bir süre beklettikten sonra süzün.
Eğer benim gibi pimpirikli iseniz, suya H2O2 eklemeyi unutmayın.
-> Steril bir makas bulundurun (örneğin oksijenli su solüsyonu içeren bir bardak içerisinde).
-> Orkidenizi saksısından çıkarın. Yapraklarını temiz bir bezle silin.
-> Köklerini ılık suda yıkayın. Eski toprak ile teması tamamen kesin.
-> Orkideyi, zarar görmeyeceği bir şekilde, beklemek üzere kenara alın.
-> Şeffaf (ışık geçirir) orkide saksınızı, güzelce yıkayın.
-> Saksıyı 1 birim çamaşır suyu, 9 birim su içeren çözeltiye daldırın. 30 saniye bekletin. Bu işlemi yaparken koruyucu eldiven ve mümkünse koruyucu gözlük takmayı ihmal etmeyin. Ayrıca çamaşır suyunun üstünüze sıçrayacağını göz önünde bulundurarak, gerekli kıyafet değişimini en başından yapın.
-> Saksıyı güzelce durulayın, temiz bir kağıt havlu, bez vs. ile kurulayın.
-> Saksının dibindeki drenaj delikleri yeterli büyüklükte değil ise, bu delikleri genişletin.
-> Saksının kenarlarında yeni delikler açın. Delikler mümkün olduğunca çok sayıda olsun. Delikler, saksının mukavemetini bozmayacak şekilde konumlandırılmalı. (Ben bu işi yaparken çivi kullanmayı tercih ediyorum. Çivinin arkasına kalın ve yanmaz bir bez parçası bağlıyor, bez yardımıyla çiviyi elim yanmadan tutuyor, delik açmadan önce de çiviyi ocakta ısıtıyorum. Elbette ki başka delik açma yöntemleri de vardır ancak ev ortamında elimdeki imkanlar bunu mümkün kılıyor. Ayrıca deliklerin daha büyük olması durumunda, kökler dışarı çıkma eğilimi gösterebiliyor).
-> Delik açma işleminden sonra, çamaşır suyu uygulamasını tekrar yapıyorum ben. Yapılmasa da olur.
-> Saksının dibine, sterilize edilmiş çakıl taşı vs. gibi drenaj elemanlarını koyun.
-> Orkidemize dönelim: Çürüyen veya kuruyan kökleri makasla, hiç acımadan budayın.
-> Orkideyi daha önceden (evet farkındayım, bazen kronolojiyi bozuyorum) hazırlamış olduğunuz H2O2/su çözeltisine, köklerini ve gövdesinin (ilk yaprağın başladığı yere kadar olan) ufak bir kısmını dezenfekte etmek umuduyla daldırın.
İşlem sırasında elinizle köklere sevgi gösterin. Böylece hem bitkiniz mutlu, hem de elleriniz dezenfekte olacak.
-> Bitkimizi yenilenmiş saksısına alın. Bir elinizle durmasını istediğiniz konumu ayarlarken, ötekiyle -soğumuş ve nispeten/mümkünse kurumuş- harcı doldurun.
-> Saksıyı suya daldırarak, can suyu ihtiyacını karşılayın.
Su, oda sıcaklığında olmalı ve -çeşmeden alındı ise- bir iki gün dinlendirilmeli.
Ben bazen hümik asit veya eser miktarda sitrik asit içeren su kullanıyorum.

2- Orkideyi normalde olduğundan daha serin ve daha gölge bir yere alın.
İki gün sonra, aldığınız yere ya da alışmasını istediğiniz yeni yerine götürün.
Zaten yeterince strese girdi, bir defada çilesini çeksin ve kurtulsun. -_-
-> Bitkiyi kalorifer vb. ısı kaynaklarından uzak tutun.

3- Sabır ile olacakları gözlemleyin.

Not: Orkidelerime gübre vermediğim için, kendim yapmadığım bir şeyi önermek istemedim.
Bence -yukarıdakileri uyguladıktan sonra- en azından iki ay kadar siz de vermeyin.

Sayın nerime84;

Size tavsiyem, yukarıda bahsettiğim prosedürü uygulamanız yönündedir.
Daha küçük bir saksı kullanmayı tercih etmeniz iyi olur.
Orkidenizin kökleri bana pek sağlıklı gibi gelmedi. Harcını yenilemek, bitkinize ferah bir nefes aldırabilir.

Öte yandan, kendinizi sulama konusunda "haftada bir" şeklinde şartlandırmayın.
Mümkün olduğunca bitkinin o anki ihtiyacını gözetmeye çalışın.
Sularken de daldırma yöntemini kullanın.

Orkidenizi, ısı kaynağından en az 40 cm uzakta olacak şekilde konumlandırın.
Tamamen kurumamış dalları budamayı kesinlikle önermiyorum.

Yapraklar ve gövde sağlıklı görünüyor.
Eminim orkideniz önümüzdeki aylarda yeni dal veya dallar çıkaracak ve çiçekler açarak sizi mutlu edecektir.

Sayın Galt;

Orkidenizin yaprakları ve gövdesi sağlam görünüyor.
Kökler kuru, daldırma yöntemi ile sulama yapmayı ihmal etmeyin.
Köklerin fotosentez için ışığa ihtiyacı var. Işık geçirmeyen saksıyı devre dışı bırakın.
Şeffaf saksıdan, alttaki köklerde çürük veya sıkışma vb. olup olmadığını gözlemleyin.
Çiçeklerin -ve yer yer bir yaprağın kuruyup- zaman içinde dökülmesi doğal bir süreç, endişe etmeyin.

Sayın HVS123;

Çürüme, fazla ve hatalı sulama şeklinin sonucudur genellikle. Sulamayı azaltın.
Orkide bakımı ile ilgili temel bilgiler edinmeye özen gösterin.

Sayın ilkorkidem;

Peşin not: Aşağıda yazılanlar yalnızca kişisel görüşlerimdir.
1- Orkide harcını senede bir defa değiştirmek önerilir.
Yerinizde olsam harcın yanında, saksıyı da bir büyük boyu ile en kısa zamanda değiştirirdim.
2- Kurumuş dalı, dibinden itibaren 3-4 cm bırakacak şekilde kesmenizde hiçbir sakınca yok.
3- Eğer kökler çok çok abartılı kötü durumda değilse, bir sonraki saksı değişimine kadar budanmaması daha sağlıklı olur.
4- Yeni dal vermesi için yapabileceğiniz en iyi şey sabretmek.

Sayın Matturk;
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira Mesajı Göster
Aynı sorunu yaşasam, muhtemelen o bölgeye toz tarçın püskürtür(...)
Ekleme:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
(...)Her ne kadar tarçın kolay bulunabiliyor olsa da bitkinin sağlıklı kısımlarına değdirmemekte fayda var.
Bugün (08.12.2016) yabancı bir kaynakta, tesadüfen denk geldiğim bir bilgiyi paylaşayım:
"Orkide yaralanmalarında ölçüsü 2 birim bakır sülfat, 3 birim sönmüş kireç ve 26 birim su olan bordo bulamacı kullanın.
Eğer bulamacı -sis formunda değil de- macun kıvamında kullanmak istiyorsanız, ölçüdeki su miktarını azaltın."

Ekleme 2: Bugün (24.12.2016) ise David Lafarge'ın orkidelerle ilgili "Phalaenopsis - A Complete Guide" isimli kıtabında,
yaralı bölgenin toz tarçın ile kaplanması gerektiğine dair bir cümleye rastladım.

Herhalde "seçim sizin" demek en doğrusu oluyor bu aşamada.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Şimdilik (04.12.2016) aklıma gelenler bu kadar. Gerekirse ilerleyen zamanlarda mesajda güncellemeler yaparım.

Düzenleyen MaynaVira : 26-12-2016 saat 16:50 Neden: Ekleme/güncelleme yapıldı.
MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön