View Single Post
Eski 09-11-2016, 14:37   #58
tarku
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guernica Mesajı Göster
Bu başlıkta paylaşılan bilgiler kafamdaki pek çok belirsizliği giderdi. Ben de kendi durumumu yazarsam belki hem sizlerden fikir alırım ve hem de soruları olan arkadaşlara ışık tutabilirim.

Ödemiş'te, imar planı alan dışında, köy dışında, iki parselden (5000 m + 2300 metre bitişik) oluşan bir tarla aldım. Bu araziyi alırken belediyeye danıştığımda bana bu bölgede imar planı olmadığı söylendi. Arazimde elektrik ve su var. Ancak kuyu 10 metre altı gösterilip 70 metre derinliğe ulaşmış. Bu kuyuyu üzerime almak için bir jeoloji müh. ile tespit yaptırıp DSİ'ye başvurmam gerektiği ortaya çıktı. Bu işlemi şu an için bekletiyorum.

Arazime bir ev yaptırmak için neler yapmam gerektiğini de biraz araştırdım. Bunun için belediye beni İzmir İl Tarım Müdürlüğüne yönlendirdi. Tarım Müdürlüğü'nün Tarımsal Arazi Değerlendirme (TAD) birimi ile tapu devir işlemlerinden önce gidip şifaen görüştüm. Özetle bana,
. arazimin şu anki tarla vasfı korunduğu sürece oraya ev yapma imkanı olmadığını,
. bina yapmak istiyorsam arazimin tapudaki vasfını tarladan bahçeye çevirmem gerektiğini,
. bu değişiklik için arazilerimi birleştirip ağaçlandırdıktan sonra İlçe Tarım Müdürlüğüne başvuruda bulunarak tapu cins değişimi işlemini tamamlamamı,
. Bu işlemler tamamlandıktan sonra yeniden İl Tarım müdürlüğü Tad ile irtibata geçerek planlar ( yeraltı su etüdü, zemin etüdü, bina imar projesi, bina elektrik projesi,...) sunduktan sonra kuruldan 125 m2 zemine oturan 2 katlı ev yapabileceğim
bilgisini verdiler.
Ben de bu bilgiler ışığında araziyi satın aldım. Daha sonra tapu cins değişimi için ağaçlandırma sonrasında 6 aylık br bürokratik süreç gerektiğini öğrendim.

Sizlere sormak istediğim şu; bu akış planında benim öngöremedim başka kademeler var mı? İşleri aksatacak bir sorun noktası görülüyor mu? Atladığım ya da eksik düşündüğüm bir nokta var mı?
Arazinizin kadastral yola sınırı var mı?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön