View Single Post
Eski 01-11-2016, 21:51   #136
aleydi
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Tohum talep edenler arasında 'Ne olursa olsun' gibi bir düşünceye sahip insan çok az bence. Bunun haricinde ömründe hiç tohum ekmemiş kişiler de vardır tohum talep edenlerin arasında. Lakin onların arasında nasıl bitki yetiştireceğini öğrenmeye çalışanlar da var. Bu kişilere de şans tanınması gerekmez mi? Bize bildirmeseler de insanlar 'Bitki Yetiştirmenin' deneye yanıla doğrusunu öğrenemezler mi? Örneğinizi 'Domatesden' vermişsiniz, ben de Uyuz Otu'ndan vereyim. Geçen sene paylaştığım 'Uyuz otu' tohumlarının ayıklanması biraz can yaktı diye her tohumun peşinden mi koşacağım, ben dağıtamadığım ve elimde kalana üzülmüştüm

Kaldı ki paylaşımcılara bu konuda bir kısıtlama da şükür ki gelmedi. Dileyen dilediği kişiye, dilediği miktarda (az-çok standardı var) tohum paylaşımı yapıyor. Sayın Zekoş'un da dediği gibi biraz seçicilikle atlatılabilecek bir sorun...
Yazdıklarımın bir kısmını alıp buna hitaben cevap yazmanız doğru değil. Bütün olarak baktığınızda. tohum elde etmenin çokta kolay olmadığını. Dağıtım konusunda biraz daha seçici davranılmasını. Talep eden kişilerinde tohum nasıl yetiştirilir, bilmesini gerektiğini anlatmaya çalıştım.

3-4 Yıldır bu etkinliğe paylaşımcı olarak katılıyorum. İlk katıldığım yılda az da olsa paylaşımda bulunmuştum. Hiçte tohum peşinde koşmadım. Cümlelerinizi biraz daha özenle seçerseniz sevinirim.Madem böyle bir başlık açıldı bende düşüncelerimi söylemek istedim. Anlayanlar ne demek istediğimi anladılar.

Hiç tohum yetiştirmemiş birinin tohum talep etmesine karşı değilim. Ben forumu , tohumdan fide nasıl yetiştirilir ( Zeki Yağlı Beyin ) yazısıyla keşfetmiştim. Sadece özenle toplanan tohumların, daha bilgili ve gerekli şartlarda yetiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tohum talep başlığının üzerine Zeki beyin tohum nasıl yetiştirilir başlığı eklenebilir. Bu bölümü okuyanlar dahil edilebilir. Eşimde bilgi işlem konusunda yapılacak her konuda yardımcı olabilir. Ayrıca benim yazdığım gibi bir yazı kaleme alınıp. Paylaşımcıların bu işi gönüllü olarak yaptığı ve tohum elde etmenin zahmetleride talep kısmına eklenebilir.

Uyuz otu konusunda söylediklerinize gelince.Tek gönüllü sizmişsiniz gibi havalara girmenizede gerek yok . Yıllardır bu forumda tek tohum talep etmeden dağıtım yapan arkadaşlarım var .Kolay gelsin

Düzenleyen aleydi : 01-11-2016 saat 23:57
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön