Konu: Lonicera
View Single Post
Eski 21-10-2016, 13:16   #12
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Kara börülce

Resim net'ten alıntıdır.

Name:  borulce.jpg
Views: 1506
Size:  31.6 KB

• Bitki ömrü: Tek yıllık sebze
• Tohum çeşit adı:Kara börülce, Vigna unguiculata
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir
• Size nereden geldi: Muğla gezisinde Akyaka köylerinde pazarcılardan aldım.
• İlk paylaşan: Lonicera
• Kullanılan gübreler: Karakafes otu çayı
• Kullanılan ilaçlar: -
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yapılmadı
• Hasat yıl ve ayı: 2016 Ağustos
• Bitki tipi ve gelişim durumu:Çok hızlı gelişiyor
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri:Yeşil olan bakla zamanla sararıyor. Ardından içindeki taneler siyah renk alıyor.
• Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbahar ayları tohumların ekim zamanıdır.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Herhangi bir uygulama gerekmez.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Gölge sevmez, güneş bitkisidir. Saksıda olmasına rağmen çok fazla sulamadım. Zaten deneme amaçlı ekim yaptım o yüzden çok az tane elde edebildim. Daha iyi bir yerde çok verim alınabilir. Sürekli çiçek açtı ama sadece 4-5 bakla tuttu.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ege ve Akdeniz bölgelerinde Haziran ayından Eylül sonlarına kadar hasat yapabilmek mümkün. Bakla sarardığı zaman tohumları alınabilir.

Akyaka köyü( artık mahalle olmuş) pazarında tek tezgahta rastladık bu börülceye. Orada çok meşhur börülce salatası. Genelde karagöz, karagöbek börülce satılıyordu. Yaşlı teyzeye sordum bu nerede yetişiyor diye. Artık kimsenin yetiştirmediğini söyledi. Kendi bahçesinin bir köşesinde azıcık ekiyormuş. Lezzet olarak kara göbek'ten farklı değil. Yani çok güzel.

Ana tohum projesine uygun mudur bilemiyorum. Fazla araştırma imkanım olmadı maalesef. Elimde toplam 30 adet tohum mevcut. 5 kişiyle paylaşabilirim.

-- Bu bitkiye ait tohum paylaşımı sona ermiştir--

Düzenleyen Lonicera : 23-10-2016 saat 19:07
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön