Konu: Lonicera
View Single Post
Eski 19-10-2016, 14:44   #5
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Kapari/Gebere

Resim internetten alıntıdır.

Name:  habr30934.jpg
Views: 1402
Size:  38.4 KB

Sn hosseda' dan kapari karpuzlarının resmi.

• Bitki ömrü: Çok yıllık( aynı yerde 20-30 yıl durabildiğinden bahsediliyor)
• Tohum çeşit adı:Kapari,gebere,gebre,Capparis spinosa
• Tohum kaç yıldır sizdedir:2 yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir
• Size nereden geldi: Urla köyleri gezisinde kırsalda toplandı
• İlk paylaşan: Lonicera
• Kullanılan gübreler:
• Kullanılan ilaçlar: -
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:
• Hasat yıl ve ayı: 2016 Ağustos
• Bitki tipi ve gelişim durumu: İlk yıl normal
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri:Önce yeşil ardından hafif morarıp karpuz halini alıyor.( faydaları saymakla bitmiyormuş)
• Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbahar ayları tohumların ekim zamanıdır.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Ben çok taze toplayıp hemen ektim çimlenmede sorun olmadı. Daha sonra ektiklerim çimlenmedi. Bizzat kendim denemedim ama bazı işlemlerden geçerse çimlenme olabiliyormuş. Doğada karıncaların çok ilgisini çeken bu tohumlar karıncanın salgılamış olduğu asitli sıvı ile dormansisi kırılıp çimlenebiliyormuş. Denemedim ama nette 2 farklı şekilde çimlendirme yöntemi başarılı olmuş. İlk önce taze tohumun çimlenmesinde herhangi bir sorun olmadığını belirteyim. 1. yöntem tohumları bir gün boyunca giberellic asitte bekletip ekmek. 2. yöntem tohumları önce 40 derece sıcak suda yarım saat bekletip ardından soğutup bir gün boyunca normal suda beklet. Sonra tohumları cam kavanoza koyup buzdolabında 3 ay beklet. Süre bitiminde yeniden 40 derece suda bekletip ekimi gerçekleştir. Yani kısaca çimlendirilmesi zor ve tecrübe isteyen bir tohum bu.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Gölge sevmez, güneş bitkisidir. Susuzluğa çok dayanıklı, erozyon kontrolü için ilgili bölgelere ekilip dikiliyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Ağustos ayında olgunlaşıyor. Gecikilirse karpuz ayrılıyor ve içleri karınca doluyor. Dolayısıyla tohumlar kayboluyor.

-- Bu bitkiye ait tohum paylaşımı sona ermiştir--

Düzenleyen Lonicera : 21-11-2016 saat 14:03
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön