View Single Post
Eski 09-10-2016, 13:28   #386
Adalet Yağcı
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Katılıyorum kesinlikle Adalet abla. Ama yeni başlayanlara oldukça eski bir üye olarak tavsiyelerimizi genişletelim.

Önce her gördüğümüze atlamayacağız, bunu aklımızın bir kenarına yazalım

1- Bitkileri iyice bir incelemek, sayfaları, balkonları zaman buldukça dolaşıp hangi bitkileri beğendiğini belirlemek iyi bir başlangıç. Not almak, bitkilerin isteklerini yazmak önemli (en önemlisi).

2- Bulunduğumuz bölgenin iklimini belirlemek. Don oluyor mu? Şu zone mu diyorlar ne haritadan bunu öğrenmek.

3- Oturduğumuz evin durumunu belirlemek. Uygun iklimde otursanız bile evinizin güneşe, gölgeye göre durumları uygun değilse yine maalesef.

4- Evdeki çoluk-çocuk durumu, eşin bitkilere bakışını netleştirmek Bu ev ne kadar bitkiyi kaldırır, ben ne kadarına bakabilirim?

5- Senenin ne kadarını ev dışında geçiriyoruz? Etrafta akraba, güvenilir komşu var mı belirlemek de önemli. Anahtarınızı teslim edebileceğiniz ve nazınızın geçtiği insan varsa bundan iyisi Şam'da kayısı.

Hepsini belirledik. İlgimizin yoğunlaştığı türlerin de her rengine her çeşidine sahip olmak gibi bir hırsımız olursa bu da tehlikeli. Ev bir süre sonra yine içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

Abla nasıl beğendin mi Eklemek istediğin olursa beni de zenginleştirmiş olursun. Malum sen de eskiden bahçe sahibiydin
Sevgili Dilâra'cığım, öyle güzel öztlemişsin ki, noktası, virgülüne kadar katılıyorum.

5. Maddedeki olanaklara sahip olamadığımdan Şubat ayından bu yana hiç bir yere kıpırdayamadım, en acısı da bu galiba

Ama şöyle de bir durum var ki, çaresi henüz keşfedilememiştir;
Şu an itibariyle evde 33 tane/çeşit orkide oldu, buna yakın sayıda da keikiler var.
Ev küçük, açık mutfak, misafir, oturma, dinleme hatta bazan uyuma odası olarak salonumdan başka bitkilerimi koyacağım bir yer yok.

Kesin karar; "Artık orkide almak yok, kesinlikle" dediğim gün farklı renkte farklı bir türünü gördüğümde hemen saldırıyorum.
Yeminle söylüyorum ki, kendime verdiğim sözü alışverişimi tamamladıktan sonra hatırlıyorum

Cengiz bey ve sevgili eşi Nadide hanım, sevgili Jakin, Garden Koala'da nasıl kendimden geçtiğimi çok iyi bilirler
Ben orkide gördüğümde kendimi unutuyorum, buna bir çare varsa lütfen yaz.

Böyle bir güzelliği görmezden gelmek mümkün mü? Üstelik mis koklulu..

Name:  -Multiflora Kokulu Phoenix kelebek şekil 105 TL.jpg
Views: 619
Size:  35.2 KB

Özetle durum budur Dilâra'cığım..

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön