View Single Post
Eski 20-09-2016, 12:50   #88
ahmetmesut
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Yazdığım mesajlar ilk andan beri belki yanlış yerde ama yorumların nasıl taşınacağını **** uygun başlığın nerede açılacığını bir türlü bulamıyorum. İlk havi köklendirme denemelerimide kopukluk olmasın diye buradan paylaşıyorum. Sayın yöneticiler eğer başka doğru bir yeri varsa beni uyarsınlar. Denemelerimi üç farklı kalınlıkta kestane ağacıyla yaptım. İzlediğim yöntem; kabuğun dört parmaklık kısmının çıkarılması, gövdenin iyice kazınması, ağacın üst tarafında kalan kabuğa dikine çizikler atılması, yeteri miktar toprakla kaplamak, toprağın dışına nemi sürekli koruyabilsin diye havlu sardım sıkıca bağladım ve havluyu iyice ısladım. Havluyuda koruma altına almak amacıyla naylon poşet ve bolca bantla hava alamayacak hale getirdim. Yaklaşık iki ay sonra deneklerden birini ben orda olmadığım için başkasına açtırdım ve çimlenme olmadığı söylendi. Üçüncü ay dolduğunda ben kendim kalan iki ağacı açtım; havlu gayet ıslaktı, toprak yeterince nemliydi ama sonuç olumsuz çimlenme elde edememişim. Buyrun fotoğraflar. Eklemeyi unuttuğum son birşeyde çimlendirme yapmaya çalıştığım yerin alt kısmından ağacın yeni sürgünler vermesi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0166.jpg (30.1 KB, 141 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0165.jpg (28.9 KB, 140 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0162.jpg (46.9 KB, 139 views)
ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön