View Single Post
Eski 10-09-2016, 11:15   #117
agactoprak
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Konuyu uzun zamandır buz dolabına kaldırmışsınız ben yinede yazayım dedim, güneş panelini sanırım çatıya uzun süreli güneş alan bir cepheye yerleştirirsiniz.

Solar sisteminizle ilgili daha detaylı bilgi verebilir misiniz akü invertör şarj adaptörü kaçlık, bu sisteminizle ne çalıştırıyor kaç tane kaç watlık ampül kullanıyorsunuz.

Su deposuna gelince o haliyle bırakırsanız kesinlikle yosunlanma ve çok hızlı bakteri üretimi başlayacaktır ve kullanma suyunuzda çok ciddi tehlikeler oluşacaktır. Umarım içi telli cam yünü ile sarıp üstünü izole sacıyla kapatırsınız. böylelikle sıcaktan soğuktan etkilenmeyecek ayrıca yosunlanma ve koku oluşmayacaktır.

*Depoya basacağınız suyun basıncına göre şamandıra taktınız mı?
*Deponun girişine çıkışına filtre sistemi ilave ettiniz mi?
*Depoyu Damlama sulamada da kullanmayı düşünüyor musunuz?
*Çatıdan gelecek yağmur ve kar sularının kış boyunca ayrıca bir depoda veya havuzda toplanmasını düşündünüz mü?

Her şey çok güzel kolay gelsin.
Merhaba Sayın Simpaş, Mesajınızı önceden yazmanıza rağmen cevaplamamışım. Özür dilerim

Su deposu konusunda çok haklısınız. Kullandığım depo içme suyu için kesinlikle uygun değil. Kullanma suyu için bile uygun olduğunu düşünmüyorum. Zaten bu depoyu değiştireceğim. Hem yosun tutmaz hem de daha büyük bir depo alacağım. Deponun girişinde filtre sistemi yok.

Depo Sulama için kullanılmayacak. Ancak İleride bir sarnıç (Yeraltı deposu) hazırlamayı planlıyorum. Komşu da aynı şeyi yapacak. Hem yağmur suyu hem de sondaj suyunu depolama için kullanacağız.

Solar sistem ayrıntılarını önceden belirtmiştim. Kısaca şöyle
Panel 150 Watt
Akü 90 Amper
Inverter 300 Watt Mod Sinüs
Şarj Kontrol 20 Amper (Önceden 10 amperdi bozuldu 20 amper yeni taktım)

Bu sistem ile
TV uydu alıcısı 5-6 tane LED lamba, 2 adet led şerit. Telefon Tablet Sarj yeterli.

Ancak Inverter 1000 Watt ile değiştirip A+++ Büro tipi buzdolabını da çalıştırabilirsiniz. Bu tip buzdolabın günlük (450 watt) tüketimi var. Demeraj için inverter 600 Watt olsa bile yeterli. Ancak büyük tip buzdolabı çalıştırmaz. Panel ilavesi ve akü takviyesi ile bu ihityacı karşılayabilirsiniz.
Güneş Enerjisi sistemleri için bilgi isteyen olursa cevaplayabilirim.
Sağlıcakla

agactoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön