View Single Post
Eski 03-09-2016, 17:23   #3
okitsu mandalin
Yeni Üye

okitsu mandalin's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2016
2,5-3 yaşında okitsu wase (satsuma türevi) (biraz hobi, biraz ticari) mandalina bahçem var. Tarım İl Müdürlüğü kitapçıkları ve internet ortamı bilgileri ile bizzat satsuma mandalina üreticilerinin bilgileri arasında kaldım. Bana göre oldukça çelişkiler var. Okitsu Wase'nin budanması konusunda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Örneğin şubat sonu budamasının yanında ağustos ayındada budama yapmak gerekirmi? Kitapta obur, kuru, güneş almayı engelleyen, üst üste binmiş **** aynı yönde olan dallar alınmalı, bunların haricinde başka amaç ile budama yapılmamalı diyor. Ancak bu işle uğraşan bahçe sahipleri ise ağacın dallarının 25-30 cm den kesilerek iç kısımların meyve dalları ile dolmasını amaçlayarak büyümesini istiyorlar. Yani meyveler dal uçlarında olduğundan, uzun dalların uçları hariç diğer kısımlarının boş kalma ve uzun dalın kırılma riskinden bahsediyorlar. Bu durumda kitapta yukarıda yazılan nedenler dışında budama istemez derken üreticilerin söylemine göre her yıl itinalı budama gerekiyor. Yazı ile açıklama yapmak biraz zor umarım derdimi anlatabilmişimdir. Tecrübe ve bilgilerinizi bekliyorum sevgili ağaç dostları...

Düzenleyen okitsu mandalin : 03-09-2016 saat 17:43 Neden: gereksiz bilgi
okitsu mandalin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön