View Single Post
Eski 26-08-2016, 09:27   #2706
doğaşk60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2014
merhaba sayın calaskar yakın çevrenizdeki arazinin toprak yapısı kunumu soğuk alma ihtimali yönü su durumu ve sizin en sonunda söylediğinizle aynı şey olan ve daha önceki mesajımdada belirttiğim konu yeterli vakit ayırabilecekmisiniz?ben size farklı bir anafikir daha sunayım ceviz işinde kimin ne kadar doğruyu bildiği değil ne kadar doğruyu uyguladığı başarıya götürür.atıyorum Ben cevizlerin bu hafta gübrelenmesinin gerektiğini biliyorum diyelim ama bunu uygulayamıyorum, bu bilgi çöp oldu gitti.bu platformda ve çeşitli kaynaklarda herkes tecrübe edindiklerini **** şurdan burdan okuduklarını paylaşır durur ama şunu sakın gözden kaçırmayın bir bölgenin fayda gördüğü uygulamadan diğer bir bölge zarar görebiliyor.Yani çevrenizdeki bahçede 9. yaşında 8*8 i kapatmış diyorsunuz siz belki bunu 15.yıldada kapatamayabilirsiniz ki ayrıca ağacın araziyi tamamen kapaması bence 700 rakımdaki bir yerde sorunda değil, zaten o şekilde olmasa bahsi geçen verimleri alması mümkün değil.o açıdan dikim mesafesi konusunda kaybedeceklerinizinde hesabını iyi yapın 9*9 dikimde ki 1 tek ağaç kaybı ağır olur ki ben 7*7 dekine dahi kahrolmuştum.bakabileceğiniz kadar çocuk fikrine gelince ağacı fazla diktiğinizde işçilik çokta fazla artmayacaktır.20 dekar arazinin bakımı sık diktiniz diye artmaz ama seyrek dikimde boş bıraktığınız toprağıda mecbur temizleyeceksiniz.mecbur buadayacak sulayacak ve gübreleyeceksiniz.saygılarımla.

doğaşk60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön