Konu: Crossandra
View Single Post
Eski 10-08-2016, 21:32   #9
lusoari
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Maşallah Sevgili Jezebel nereden buldun crossandrayı, ne kadara aldın? 4-5 sene önce çelikten yetiştirdiğim bir bitkiydi ama yaz sıcaklarında tatil dönüşü onu kupkuru gördüğümde çok üzülmüş ve neredeyse ağlayacaktım belki tuhaf gelebir ama bulunması zor olan bitkilerin kayıbı beni daha çok üzüyor.

Bakımı hakkında zaten okumuşsundur ama birazda ben şahsi tecrübelerimi anlatayım belki bir işine yarar...
Bu bitkiyi bir arkadaşım satın almıştı, saksıda toplam 3 kök vardı biri kendisinin, biri annesinin, diğeride üniversitedeki hocalarımızdan birine diye kökten ayırıp ayrı ayrı saksılara diktik ve daha çabuk adapte olabilmesi için sera uygulamıştık, bitkilerin üçüde tuttu sahiplerine de gittiler bu sırada deneme amaçlı 2 tane çelik almıştım bitkilerden kendime ortalama 2 ay sonra biri suda biri toprakta sera altında köklendiler ama suda köklenen toprağa geçince zor uyum sağladı, sarsıldı derken toprakta köklenmiş olan tomurcuk yapıp çiçek bile açtı, evin her yerini gezdirdim ama o en çok yarım gün güneş gören cam önünü sevdi, bu sırada bahar geldi yaz geldi derken bahçeye geçince daha bir gür büyümeye başladı ve aralıksız çiçek açmaya başladı bitki büyüdükçe su ihtiyacıda acayip çoğaldı ve sabah akşam su ister oldu derken tatile gitmeden önce çok su istiyen bitkileri komşuya emanet edince olanlar oldu kırmızı böcek istilasına uğrayan canım çiçeğimin % 80 i kurumuş bir halde teslim aldım durumu çok kötü olduğu için sil baştan çelikledim ama tutmadılar. Arkadaşımın köklü olarak dağıttıklarıda ne yazık ki susuzluktan kurumuşlardı ve o gün bugündür crossandram yok.
Eminim onu çok seveceksin, çiçek başakları uzadıkça uzuyor ve ucundan çiçekleri hiç eksik olmuyor sadece bir parça alacalı güneş görsün, suyu eksik olmasın ve böceklerden uzak durabilsin, ara sıra gardenyalarda çok kullanılan saçı kıbrıstanda kullanabilirsin ortanca, kamelya, gardenya kadar asitli toprağa müşkülperestliği olmasada aralarda demir atıştırmaktan hoşlanıyor.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön