View Single Post
Eski 21-07-2016, 12:05   #605
A_NOMAD
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sevgili esemeral teşekkür ederim. Önceleri ben de Süslü ve Çiçi hımbıllarının çiçeklenenleri görünce heveslenebileceğini umuyordum ama yok, hiç umurlarında değil

Son zamanlarda ülkemin hali ortada, içimden bir karton kutuya girip orada -tüm bu karmaşa düzelene kadar- uyumak geliyor. En iyisi tamamen bitkilerime ve foruma yönelmek zira gündem için yapabileceğim bir şey yok, dua etmekten başka...

Bayram tatili için topu topu bir haftalığına evden ayrılmış olmamıza rağmen yazın en sıcak zamanına denk geldi, döndüğümüzde hepsi iyi görünüyorlardı aslında ama zamanla anladım ki ev içindeki bitkilerim o kadarcık sürede bile sıcaktan+havasızlıktan+gitmeden önce suladığım için epey strese girmişler.

İlk olarak küçük menekşelerden birini (giderken fitilli sulamaya almıştım) kaybettim, ardından orkidelerin ikisi birden (dendrobium nobile ve minyatür phalaenopsis) öldü.

Yeni kök çıkarmaya başlamış olan 2 adet dendrobium keikisi sağlam görünüyordu, onları mini bir saksıya diktim ama tutunabileceklerini sanmıyorum zira daha önce ayırdığım keiki daha köklü ve gelişkin olmasına rağmen ölmüştü.

Bunlar yetmedi, Şubat da pıtır pıtır boğumlarını düşürmeye başladı. 'Ne oluyor böyle' derken koca koca dallarını da düşürünce hemen saksısından çıkarıp köklerine bakayım dedim, meğer garibimin kök boğazı bölgesi tamamen çürümüş, ben nasıl bu kadar dikkatsiz olabildim bilmiyorum

Neyse, çeliklemek için uygun bir dönem olmasa da (ve neredeyse tamamı buruşmuş/cansızlaşmış olsa da) henüz canlı olan boğumlarının hepsini ayıklayıp diktim, umarım birkaçı bari tutar da rahatlarım. En büyük kaybım bu oldu...

Bahsettiğim keikiler şimdilik hayatta:

Name:  dendro.jpg
Views: 509
Size:  26.1 KB

Mor menekşemin tomurcukları büyüdü, inşallah yakında çiçeklenecek

Name:  menekşe.jpg
Views: 550
Size:  39.3 KB

Mavi kelebeklerim maşallah kocaman oldular, artık çiçeklenmelerini görmek için sabırsızlanıyorum

Name:  sayfa.jpg
Views: 522
Size:  31.8 KB

Bu arada Güler atlasımın yoğun çiçeklenme sonrası yaşadığı yorgunluk/cansızlık hala devam ediyor, toparlanmaya çalışıyor ama kendine gelmesi umduğumdan daha uzun sürecek sanırım. Yeter ki eski sağlığına kavuşsun, yavaş da olsa sorun değil...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön