Konu: Passionfruit
View Single Post
Eski 13-07-2016, 16:59   #316
askcocugu20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2016
merhabalar

forumda passiflora için parça parça bir çok yazı okudum.tohumdan yetiştirmek isteyenler için sürecini kendi tecrübelerime dayanarak yazmak istedim.
öncelikle tohumları zengarden den aldım.edülis ve incartana tohumları.sebebi ise edülis en iyi yenen meyveli olanı, incartana ise bitki çayına uygun ve soğuklara dayanıklı olmalarıydı.incartana yı soğuk katlama yaptım.2 ay toprak içinde buzdolabında kaldı.sonrasında direk toprağa ektim ve 1 haftada çimlendiler.edülis i 2 toğumu topraga ektim bir toğumuda nemlı peçete arasına koydum.ortalama 1-2 hafta içinde çimlendiler.tümünü saksılara ektim.tümü yarı gölge terasta bakıyorum.incartana ilk yıl çiçek açtı.edülisler bol sürgün verdi ama çiçek açmadı.eksiye düşen soğuklarda terastan içeriye aldım.edülis sonrasında yoğun yaprak dökümü yaptı.(sanırım ortam değişiminden) kışı bu şekilde atlattılar.incartanalardan birini evin önündeki bahçeye ektim ve kışı orda geçirdi.diğeri saksıda geçirdi.saksıda olanın gövdesi baharda tamamen kurudu.öldüğünü düşünürken topraktan yeni filizler verdi ve sonrasında coştu.bahçede olanın yaprakları döküldü ama gövde yeşildi.baharda gövdenin büyük bölümü kurudu.toprağa yakın herinden filiz verdi ve bu da coştu.edülis ikinci yazında yine büyüyor ama çiçek yok.forumdan okuduğuma göre ilk yıllar çiçek ve mevye vermiyormuş.önümüzdeki yaza sonuç bekliyorum.incartana nın çiçeklerini boya fırçası ile tozlaştırdım.şimdilik 1 tane meyve tuttu ve daha fazla tutacak gibi.saksılardakilere gübresini eksik etmiyorum.

yetiştirecek arkadaşlara umarın bir kılavuz olur.

askcocugu20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön