View Single Post
Eski 25-06-2016, 21:02   #2339
Kudret Tezel
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Kudret bey selamlar...

Özel mesajda sizden çilek için formulasyon istemiştim ama tahmin ediyorum ki özel mesaj kutunuz çok yoğun ve muhtemelen size ulaşmadı ) Sonrasında da mesajla formül sormaktansa bu işin RUHUNU anlamak adına öncelikle forumu, paylaşımları, tecrübeleri okuyup kafama takılan noktalarda soru paylaşmam gerektiğini anladım... İsmim İbrahim, kimya eğitimi aldım, şu an yurtdışında küçük çaplı bir topraksız çilek hazırlığındayım, umuyorum ki eylül ayına, fide dikimine yetiştirebileceğim...

Besin çözeltileri ile ilgili okuma yaparken paylaşılan formülleri hesaplamaya çalışıyorum ancak yukarıda eklediğim mesajlarınızda diğer elementlerin yüzdeleri için sizinle aynı değerlere ulaştım ancak azot değerinde takıldım.

Hesaplama yöntemimi yazayım, sizden incelemenizi rica ediyorum...

Azot kaynakları 45 g 8-12-32 kompoze NPK ve 45gr Ca(No3)2.4 H2O

- NPK'dan gelen N > %8 N içeriyor diye biliyorum...

45 g x 0,08 = 3,6 gr N --100 lt için -- > 36 ppm N

- Ca(No3)2.4 H2O'dan gelen N > % 12 N içeriği

45 g x 0,12 = 5,4 gr N -- 100 lt için -- > 54 ppm N

54 + 36 = 90 ppm N değerine ulaşıyorum...

Siz 146 ppm olduğunu belirmişsiniz. Diğer elementlerde sizinle aynı sonuçlara ulaşmama rağmen N için bu farklı sonucu buluyorum?

N kaynaklarının %N içeriğini yanlış biliyorum?
Sayın hk tarım burada yanlış birşey yok yaptığınız hesap doğrudur ancak anladığım kadarı ile mesaj yanlış anlaşılmış.
Birincisinde 100 litre için kompoze gübre ile hazırlanan bir besin eriyiğinden bahsetmişiz, ikincisinde ise P K ve kalsiyum değerleri ayni ama azot değeri yüksek bir formül vermişiz. Zannediyorum değerlerinin ayni olması karışıklığa yol açmış. Yapmış olduğunuz hesaplama tamamen doğrudur.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön