View Single Post
Eski 27-08-2007, 11:26   #14
öztuğ önal
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2006
Papaya tohumlarını sihirli tablet de denilen sıkıştırılmış torf içinde çimlendirdim. Papaya tohumlarının bir çimlenme problemi yok. Ekimden önce 2 gün kadar oda sıcaklığında suda beklettim. Daha sonra nemini muhafaza edebilecek bir kap içine bu tabletleri koyup tohumları yaklaşık yarım santimetre derine ektim. 10-20 gün kadar beklemiştim çimlenmeyi görebilmek için. Ama bu süre tohumların ne kadar beklediğiyle de alakalı sanırım.Çimlenmeyi gördükten sonra dikkatli bir şekilde tabletleri alıp daha önceden eczaneden aldığım aktif kömür tabletleri ile karıştırdığım torfun içine şaşırttım. Aktif kömür tabletleri uzayan köklerin temas edebileceği kadar yakın ve aralarda torf olacak kadar da gevşek dağılım göstermeli. Bu aşamadan sonra da her sulamayı (balkonda 7 cm lik saksı için yaklaşık 2 günde 1 sefer) yarım litre suya yarım kapak oksijenli su ile yaptım.Sonuçlar ortada. Saksı drenajı çok önemli.Torf ve karbon tabletler çok gevşek olmalı. Bu arada balkonda bıraktığım saksılar hep gölge olan bir yerde durdu.Aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yer seçmek gerekli sanırım. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

öztuğ önal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön