View Single Post
Eski 12-06-2016, 18:31   #79
Kudret Tezel
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar bu konuyu kısır bir tartışma haline dönüştürmeyelim. Kimse benim hazırladığım besin eriyiği en kolayıdır en pratiğidir en ucuzudur gibi fikre kapılmasın. Anlatılanların hepsi doğrudur. İlk hazırlanan besinle kullanıldıkça değişen kullanılmadığı halde var olan elementler vs vs tabii ki mantıken doğrudur ancak hani bir tabir vardır ya eğriyi doğruya denk getirmek işte bu iş tam manasıyla odur. Eğer formülünüz ve besleme tekniğiniz sisteminiz beslediğiniz bitkinizin istediğiyle uyumlu veya uyumsuzluğu boyundan posundan yaprağından çiçeğinden meyvesinden veriminden tadından kalitesinden vs vs size bilgi verecektir. İş aslında çok ama çok hassas bir iştir. Onun için diyorum ki Amerika yı yeniden keşfettiğimizi düşünerek hayal kurmayalım, iş amatörlük işi değildir. Amatörlük literatürü takip edip üniversiteleri takip edip onların çalışmalarını elimizden geldiğince imkanlar dahilinde yapabildiğimiz kadar takip ve tatbik edebilmektir. Topraksız tarım amatörce ucuz neticeler elde etmek yerine idealleri yakalayabilmek çaba ve ruhuyla yapılmalıdır diye düşünüyorum. Ama iş gönül eylemekse diyecek bir şey yoktur. Herkes istediğini yapmakta serbesttir.
BU konu hakkında düşündüğümü daha önce açıklamıştım.
20-20-20 gübresi takviye gübresidir. Ülkemiz topraklarında potasyum eksikliği pek görülmez, ama azot ve fosforun ilave edilmesi lazımdır.20-20-20 gübresinde de bol miktarda azot ve fosfor vardır. Ancak siz bitkinize kalsiyum vermezseniz meyve alamazsınız. Zira verdiğiniz kalsiyum sadece kullandığınız sudan gelen kalsiyum dur. o da sudan suya çok değişir.Öyle seralarımız varki hiç kalsiyum ve magnezyum kullanmıyoruz. zira sularda yeterince mevcut ama öyle sularımız da var ki EC leri neredeyse sıfır. Yani kalsiyum ve magnezyum açısından çok fakir. Ayrıca dal döl bal dediğimiz simgelerde ürün potasyum ağırlıklıdır 20-20-20 gübrede ürün alma beklentisi biraz yanlıştır. Fakat 20-20-20 gübresini kullanarak çok güzel gübreler yapabilirsiniz ama malzeme mevcut ise illede kullanmak için bir miktar 20-20-20 kullanmakta bence luzumsuz olur.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön