View Single Post
Eski 07-06-2016, 09:16   #442
efedag
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samsun96 Mesajı Göster
fatih bey bulunduğunuz böl ceviz yetiştiriciliği için yüksek riskler taşımaktadır.şu ana kadar benzer bölgelerde sağlıklı bir ceviz yetiştiriciliği için uygun bir çeşit tespit edilememiştir.herne kadar fernor uygun bir çeşit olarak görülse de 7 yıldır yaptığım saha çalışmalarında sürdürülebilir bir yetiştiricilik için kesin sonuçlara ulaşamadım.özellikle fernorun 20 nisandan sonra oluşan geç donlara karşı chandlerden daha fazla tepki verdiğini gördüm ve şaşırdım. çeşit olarak fernor geç açar erken yaprak döker ama kültür çeşidi olduğu için o rakımlarda yetişen yerli çeşitlere karşı daha hassastır.bu çeşitden bahçe kurulurmu derseniz,öncelikle bölgede ciddi bir araştırma yapmak gerekiyor.geç donlardan ziyade dinamik rüzgar hareketleri nisan-mayıs aylarında daha fazla hasar yapmaktadır.ayrıca don çukuru olmaması gerekiyor.950 rakım ve sonrası için 4 çeşit üzerine çalışıyoruz.kesin sonuçları yakın zamanda almayı umuyoruz.inşallah daha fazla yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
Gözleminizde çok çok haklısınız.Son üç senedir Ankara da kışı çok güzel geçiren fernor fidanlarım 3-4 yaşında bile komple kurudu.Yerli çeşitlerde yapraklarında yanma söz konusu ama daha sonra fidan kendine geliyor.

efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön