View Single Post
Eski 26-05-2016, 11:51   #135
Jakin
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Kornişonumdaki bozulma için yapraklarından ikisini kopararak Tarım İl Md. ne götürdüm. Sıvı kükürt önerdiler.
Elimdeki katılaşmış haldeki kükürü kullanabileceğimi, 1 çay kaşığı kadar 500 ml. suda eritip kullanmamı söylediler.
Bir parça koparıp suya attım, erimedi, ısıttım, biraz bekleyince kaşıkla ezebildim, tülbentten süzüp kornişona ve yakınında duran mizunalara fısfısladım.
Kornişonun yaprakları pırıl pırıl, jelatinle kaplanmış gibi bir görünüm aldı. Kurtulur mu bilmiyorum.

Tüm bitkilerime ara ara koruma ilaçlaması yapmaya karar verdim, doğal içerikli olarak.
Toz karanfili suda bekleterek tülbentten süzüp çoğu bitkime fısfısladım.
Arap sabunlu karışım, acı biberli, sarımsaklı olanları da dönüşümlü olarak uygulamayı düşünüyorum.

Bu arada site sayfalarında gezerken etkin ve doğal içerikli olduğu için tavsiye edilen Neem Azal'ın tespih ağacı tohumları ile hazırlanabileceğini öğrendim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almira Mesajı Göster
Katmerli japon gülümü bitler istila etti. Daha önce yaprak bitleri için kullandığım preparatlar bütün çiçeğimi yok edince Mine Hanım2ın tariflerinden birini uygulamaya karar verdim. Hazırlama aşamalarını da sizlerle paylaşmak istedim.
Tesbih Ağacı tohumları ile hazırladığım ilaç:
Alıntı:
Tek tek kopardığım tohumları bir el havanında iyice dövdüm.
Alıntı:
Yaklaşık 750-1000 g. dövülmüş tesbih ağacı tohumuna 2-2,5 lt. su ekleyerek ağzını kapattım ve 48 saatlik beklemeye aldım.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Sizi kutlarım, üşenmeyip bu terkibi yaptınız evde azadiraktin etkili maddeli bir insektisit elde ettiniz. Bu etkili madde neemazal veya neemoil ticari preparatı olarak satılmakta.

Elinize sağlık.
Sn. Mine Pakkaner'in de onayladığını gördüm..
Şimdi bunu yapmak veya almak şart diye düşünüyorum..
Hepimize sağlıklı bitkiler yetiştirebilmeyi diliyorum!...

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön