View Single Post
Eski 18-05-2016, 18:30   #487
mustafa_myb
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunes tor Mesajı Göster
Tohumdan yetiştirmek kadar zor ve zahmetli birşey yokmuş..Fısfıslamaktan kollarım kas yaptı..28lık viyollerım var tohumlarımı ekmıstım..hıbrıt lavanta, fetsuka, krizantem, liatris, allysum vs vs..lavanta 2 haftadır belkı 3e gırecek, allysumlar ise 1 haftadır ıkıncı yapraklarını hala acmadılar, ölmüyorlarda, gelişimde yok..çatlıcam..fısfısla suluyorum, havalandırıyorum, bol ışık alan bır yer ama nedenı cozemıyorum..Acaba dışarımı alsam ne yapsak..bu konuda fikri olan var mı acaba..böyle gec mı buyur tohumdan cıkanlar?
Merhaba sn. gunes tor,

Konu ile ilgili nacizane şöyle fikirler verebilirim; Öncelikle bu konunun önceki sayfalarını detaylı incelemenizi öneririm. Daha sonra ekleyebileceklerim, eğer bulunduğunuz bölgenin iklimi müsait ise bence viyolleri dışarı alın. Fotoğraf olmadığı için genel yorum yapacağım, eğer gerekli ise sera gibi bir şeyler yapabilirsiniz üzerlerine. (mesela viyollerin köşelerine, bir de ortasına uzun çöp şişler dikerek üzerine şeffaf poşet örtebilirsiniz) Ama etrafından rüzgar girmeli ki, hem gövde güçlenip kalınlaşsın, hemde toprağın üstü hızlı kurusun, yoksa yakında fidelerin toprakla birleşen yerlerinde çürümeler yaşayabilirsiniz. Fotoğraf olursa daha yardımcı olunabilir. Başarılar dilerim.

mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön