View Single Post
Eski 15-05-2016, 13:30   #223
Çiçekannesi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2016
Marginatam pamuklu bit doldu

Merhaba,
Forumu bir süredir takip ediyorum ancak yeni üye oldum, yardımlarınızı esirgemezseniz çok mutlu olurum.
Eşimle ikimiz de yeşile hasret kalınca birçok bitki evlat edindik. Hatta çekirdekten limon filizledik. Uzunca bir süredir bir arada duran çiçeklerimizin(menekşeler, kalanşolar ve filizlendirdiğimiz limon,vs) olduğu alanda birkaç hafta önce sinekler oluşmaya başladı. Sonra marginatamızda sararma ve yapraklarını dökme baş gösterdi. Bugün dikkatimi çekti ki pamuklu ve yapışkan bir durum vardı. Hemen internetten araştırdık ve bunun pamuklu bit olduğunu öğrendik. Kolonyalı fırça ile üzerinden temizledik gördüğümüz kadarıyla. Ancak marginata yapraklarına dokunulmayı sevmiyor diye biliyorum, endişe ederek de olsa uygulamak zorunda kaldım. Sonra da Arap sabunu ve zeytinyağlı solüsyonu uyguladık. Diğer çiçeklerimize de uyguladık solüsyonu. Sinekler için de balkona çıkardık hepsini havalandırıyoruz. Yapabileceğimiz başka bir şey var mı? Bitkilerimizin günden güne solması bizi çok üzüyor. İhmal ettiğimizi düşünmüyoruz ama yanlış bir şeyler mi yaptık bilmiyoruz. Bu arada bitlerden birkaç tanesini gördüm, üstlerinde pamuksu yapı vardı. Çok mu geç kalmışız?

Çiçekannesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön