View Single Post
Eski 20-04-2016, 14:21   #64
kiziltan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Tesekkur ederim.
Raf omrunun uzatilmasi icin literaturde yaptigim okumalarda silikat kullanimi disinda baska bir yola rastlamadim.

Borulu olan sistemler icin bir fikrim var siz ne dusunursunuz?

Borulardaki delik yerleri sabit, oysa fide asamasinda o mesafelere ihtiyaciniz yok. Soyle farzedelim, sizin esit uzunlukta 4 kat borunuz var, alt boruya diyelim 21 delik acsaniz ve fideleri koysaniz, buyuyunce ust katlarda daha fasilali olan ornegin 7 ser delikli 3 kata seyreltseniz. Ne faydasi olur ? Soguk gunlerde kolay isitabilirsiniz, ulasimi ve kontrolu kolay olur. Hatta alttaki fide borusunda birer aralikla seyreltip acik kalan delikleri folyo ile kapatabilirsiniz.

Bunun bir faydasi daha var, goruyorum ki tum uygulayicilar ayni gunde tum deliklere dikim yapiyor, 35 gun sonra birsuru marul yetismis ne yapacagini bilemiyor. Yukarida anlattigim gibi olsa alttaki fideyi 2 ve 3. katlara seyreltince yeni fide dikip ussttekiler hasat olmadan bu ikinci fideleri daha ust ust katlara ( 4-5 ) alarak zamana yayilmis uretim yapilabilir.
Bunu durgunsu calisanlar hergun ve ya gunasiri belli sayi dikim yaparak hergun belli sayida hasat ile uyguluyorlar. Hem kullanimda kolaylik hem pazarlamada.

Hem konuda egitimli hem uygulayici birisini bulunca kafamda olanlari sorayim dedim, saglicakla kaliniz.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön