View Single Post
Eski 08-04-2016, 08:48   #750
sagol
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Berat Aktan,

Ağacınız Çin karaağacı, bonsaiye uygun güzel bir tür. Şpiral şekli verilmeye çalışılmış, çoğunlukla Çin Malsai'lerinde(Marketlerde satılan bonsailere verilen ad) olduğu gibi. Yer değiştirmeyle yaprak dökmesi normal. Her ne kadar iç mekan bonsaisi diye satsalarda, çin karaağaçları dış mekan bitkisidir ama kışın -10 derecede donar. Balkonda veya açık pencere önünde bakabilirsiniz. Ankarada kışın korumalısınız. Tüm ithal market bonsailerinde olduğu gibi toprağında yosun fazladır o nedenle fazla sudan öldürmeyin, arada sprey yapmanız iyi olur.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berat Aktan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, henüz birkaç gün önce bu ağacı edindim , biraz okudum forumu lakin acil müdahale gerektiğini farkedince direk soru sormam gerekti, çünkü yaprakları dökülmeye başladı ve ne yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok

O yüzden ilk müdahaleyi yapabilmem için şu soruları sorayım sizlere;
1-Ağacımın türü nedir?
2-Açık havada mı durmalı, evin içinde mi, yoksa balkonun bi köşesi gibi bir yere mi koymalıyım ( Ankara'da yaşıyorum) ?
3-Direk güneş görmemeli diye bir sonuç çıkardım şimdiye kadar okuduklarımdan doğru mudur?
4-Bonsai sulama ile ilgili yazılan bilgilendirme yazılarını okudum , yapraklarını düzenli fısfıslayıp bir kaç günde bir su vermem gerekiyor sanırım , doğru mudur?
5-Yaprak dökülmesi ağacın kuruyacağı ve öleceği anlamına mı geliyor ? Geri dönüş için ne yapmam lazım
6-Ağacı burada yerel bir çiçekçiye getirttik , resimlerde göreceğiniz üzere tellemesi yapılmış lakin , anlayamadım ne yapmaya çalıştıklarını , forumdaki modellere hiç benzemiyor Nisan ayı içerisinde yapılması gerektiren bakımı vs var mı bu bonsainin?
7-Saksının altında bir ufak delik var yeterli midir? Toprağının doğru toprak olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Teşekkür ederim şimdiden. Umarım cevap bulurum.

Eklenti 603712
Eklenti 603713
Eklenti 603714

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön