View Single Post
Eski 30-03-2016, 10:50   #8
PokPok
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2016
Mesajımı ilk bu başlığı başlatan arkadaş için yazmıştım ama soru sorup kaybolmuş gözüküyor şimdilik. En azından sizin okumanıza memnun oldum. Söylediğim litre değeri gibi rakamlar onun kurmayı düşündüğü ebb & flow sistemi içindir. Aşağıdaki gibi:

Name:  1.jpg
Views: 4087
Size:  38.8 KB

Sizin sisteminiz damlatma ve derin su kültürü hibrid gibi olacak herhalde. 160lt gibi değerler sizin için geçerli değil. Su pompası gördüm ama damlatıcılar ve hortum göremedim. İlk denemeniz olacaksa henüz pompa gibi şeyler kullanmanızı önermem. Tecrübesiz olduğunuz sisteme bir çok ilgilenmeniz gereken değişken eklemeniz sizi zora sokar. Alıştıkça sisteminiz daha kompleks hala gelebilir. Bence Kratky metodu ile ilk deneme yapmanız iyi olur. Çiçekli sebze yetiştirenler de var bu yöntemle ama genelde marul, reyhan gibi yeşillikler tercih ediliyor. İlk marul deneyin, o gördüğüm ışığınız MH mi HPS mi anlaşılmıyor ama kuvvetli olduğu belli. 30 günde ürün alabilirsiniz mesela marul yaparsanız. Bu arada çıplak elle o ampülü tutmanız iyi değil. Bir de ne sistem olursa olsun o sepetleri küçültün bence.

Kratky örneği:

Name:  2.jpg
Views: 3400
Size:  63.7 KB

PokPok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön