View Single Post
Eski 23-03-2016, 12:41   #1
Cemaleddin
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Kütükten bonsai oluşturmanın doğrusu, yanlışı

Bana kızıyorsunuz sanırım... Ama ben bonsainin kütükten yapılamayacağını ısrarla söylemeye devam edeceğim. Bu heybetli KÜTÜK sevdasından vazgeçilmezse, hele de Bonsai'ye yeni başlayan arkadaşların hayalkırıklıkları çok olacaktır.

Sayın Reis'in 25 cm lik ağacı:
reis karaağaç.jpg

Yamadori yaparken konikliği olgunlaşmış, ya da olgunlaşmaya müsait ağaçları seçmek bizleri hayalkırıklığından korur diye düşünüyorum...

Dünyaca Ünlü Alman Bonsai Ustası W.Pall'ın
2006-2015 arasında çalıştığı bir KÜTÜK... 9 sene bu ağaç ile uğraşmış... Sonuç bence tam bir hayalkırıklığı...

2006-04-Dsc_3625v.jpg

2008-02-DSC_1863v (1).jpg

2012-04-R2C_0501w W. Pall...acer campestre.jpg

2013-10-R2C_2862of2w.jpg

Benim gözlemlerim kısaca şöyle:

Sağ zirve dal sanki rüzgar yemiş gibi sola doğru gitmiş. Bu hareketi doğal bir görünüm olmamış. Eğer rüzgardan böyle olmuş hareketiyse bu, diğer dallar hiç rüzgar görmemiş gibi duruyor.Kompozisyonda bir bütünlük yok. Hani kafasının ortası alnına kadar kel insanlar vardır, yandan çıkan saçları kafasının üstüne yapıştırır ve kel olduğunu gizler ya, bu ağaçta da öyle yapılmış... Bonsai'deki zirve kavramı hepten hiçe sayılmış...Diğer dallar ise sanki kütüğe dal monte edilmiş gibi duruyor. Gövde ile dallardaki doğal bütünlük hiç oluşmamış. Sağ altta önden çıkan dal ise bakanın gözüne batıyor...

Sürçü lisan ettiysem affola...Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Düzenleyen Cemaleddin : 25-03-2016 saat 11:38
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön