View Single Post
Eski 11-03-2016, 13:26   #386
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 11-02-2007
Şehir: İzmir
Mesajlar: 1,130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
Merhaba..Ben de aranıza yeni katıldım ve kendi tecrübelerimi de sizinle paylaşmak istiyorum.
Orkideler bence en güzel yetiştirilecek ev bitkisi..Neden derseniz çiçek açtılar mı çiçekleri çok uzun süre dayanıyor ve fazla bir bakım istemiyorlar,biraz ışık almaları ve çok az sulamak yeterli...Kesinlikle alttaki tabağında su birikmeyecek..Biraz ışık görmeleri, çiçek açmaları için yeterli..Burada ,forumda dikkatimi çeken ;herkes orkidelere aşırı kompleks bitkilermiş gibi yaklaşıp,durumu, işi ve bakımı çok zorlaştırıyorlar.Oysa durum böyle değil ve burada size orkidelerle ilgili çok önemli bir tüyo vereceğim.Aslında ;orkideyi çiçek açtırmanın sırrını açıklayacağım.Böylece orkideniz çiçeksiz kalmayacak.. Zaten en önemli hususta bu olsa gerek..Orkideyi orkide yapan çiçeği..Bence bu kadar kompleks davranışlara hiç gerek yok...
Ben bir tıp doktoruyum.Cerrahım..Ve şimdi kendi bulduğum sırrı size açıklayayım:Orkideye her su verdiğinizde toprağına B vitaminleri içeren bir vitamin hapı koymanız (insanların kullandığı B komleks vitaminlerinden) yeterli.Böylece orkideniz hiç çiçeksiz kalmayacak ve oldukça da sağlıklı olacaktır.pAHALI vİLMORİNLERE,gENTALARA VS. HİÇ Mİ HİÇ GEREK YOK.Sadece B vitamini o kadar..Siz de böylece, güzel orkidelerinizin keyfini çıkartacaksınız.2 yılda bir de orkidenin toprağını değiştirmeyi unutmayın lütfen...Su verirken dikkat! Fazla sulamayın, kesinlikle tabağında sulu bırakmayın..
Herkese; bol çiçekli orkideleriyle güzel günler dilerim..
Sayın Gardenias,
Doku kültürü yaptığımızda besin ortamına 10mg/l thiamin + 0,5 mg/l Nicotinic acid + 0,5 mg/l pyridoxine.HCl ilave ediyoruz. Steril ortamda bitkiler için çok yararlı. Ama, B vitaminlerini bitkiler kadar küfler ve bakteriler de çok seviyor. B vitamini verdiğinizde bu rakip mikroorganizmaları bertaraf edecek maddeler de veriyor musunuz?

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön