View Single Post
Eski 27-02-2016, 12:28   #430
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
ankaranın ayazına dayanamıyor zıpçıktı ne beyazı ne de pembesi...belki derine gömüldüğünde beyaz için bi ihtimal bırakılabilir...bi kaç kök dışarıda bırakmıştım.soğanlar baya baya yumuşamıştı... sağlam görünen bi kaç soğanıda içeriye aldım.yani başka saksıya diktim sonuç hepsi çürüdü...bi kaçı da hala dışarıda onlar ilk baharla yeşerirmi bilinmez ama soğanların yumuşacık olması dolayısı ile sanırım bir umut vadetmez artık...

soğuklara dayanıksızlığı dışında on numara bir çiçek. size süpriz yapmayı çok seviyor. geçen sene ki zıpçıktılar ikişer ikişer çiçek verdiler ilk çiçeklerini...bir soğan aynı anda iki tane çiçek verebiliyor çok sık olmasa da...tabi bu pembe için geçerli.beyazları geçen sene edinmiştim ancak torfa dikmiştim. torfta neredeyse hiç gelişim göstermediler...dolayısı ile çiçeğini de göremedim.sonrasında kumlu toprağa diktim şuan gayet iyiler.beyazlar pembeler gibi uzak ara değil dipdibe çoğalıyor.

son olarak sevdiğim bir başka özelliği diğer soğanlılar gibi töleransız değiller. yani yok şu zamanda sulanır yok şu zamanda ayrılır yok çok sularsan bozulur çürür gibi bir derdi yok.hiç bir şey bilmeyen bir insan bile genel kültürüyle bu çiçeğe bakabilir.don dışında bu bitkiyi öldürmek mucize gibi birşey...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön