View Single Post
Eski 10-02-2016, 23:15   #12
dusunenadam
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Benim merak ettiğim bir konu var ortadaki çubuk ne olacak bir müddet sonra çıkaracakmısınız. Eğer çıkaracaksanız ortası boş kalmayacakmı bos kalması sıkıntı çıkarmazmı.

Çıkarmayacaksanız nemden çürümeyecek mi yoksa dallar ortayı sarıp koruyacak mı?

Bende de kuruyan konik bir ağaç var kabuklarını soydum onu kullanmayı düşünüyorum. Belki sizin düşüncelerinizden faydalanırım.
Sn reguler, bu bahar fidanlar çok fazla sertleşmeden ortadaki çubuğu çıkartıp fotoğrafa göre sol tarafa yine sarmal olarak ilk eğimini vereceğim. Becerebilirsem sağa doğru bir dal bile bırakabilirim.
İçeride kalan boşluk zamanla doluyormuş. Hatta ileride işlem yapmak için o boşluğu doldurmamaya çalışıyorlarmış.
İzlediğim videolarda ya sizin gibi konik kuru ağaçlar ya da strafor köpük gibi kendi şekillendirdikleri malzemeler kullanıyorlar. Yalnız yaklaşık 50 adet incecik fidan kullanıyorlar. Konik kılavuza sardıklarında fidanların gelişmesini bile beklemeye gerek kalmıyor. Fidanlar birbirine kaynaşmaya başladığı anda zaten gövde oluşmuş oluyor. Usta bonsaiciler, form tamamlandıktan sonra, içerideki klavuzu alttan çıkarıyorlarmış.
Benimki biraz acemi işi olduğundan ağaçlar çok sertleşmeden şekil üzerinde çalışmam lazım.
Selamlar...

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön