View Single Post
Eski 10-01-2016, 00:44   #81
reguler
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
O zaman budama da yapmayın esas önemli olan gövdede koniklik oluşturmaktır siz ona yönelin ve bence de en doğrusu bu.

Söyle yapın baktınız ağacınız ortama alıştı sağlığı yerinde o zaman ana gövdede ve dallarda köklendirme başlatın (dallarda başarısız olsa bile zaten budayacaksınız.)fakat budama işine hiç girmeyin çünkü köklendirme için besin lazım. Ne kadar çok yaprağı olursa o kadar iyi.

Bu arada sizin yerinizde olsam besinler şimdiden biriksin diye boğmayı şimdiden yapardım. (Bunun kış günü ne kadar faydası olur bilmiyorum ama ben öyle yaptım)

Ben köklendirme yapacaksam hemen altında ve üstünde dal olmasına önem veriyorum. Altında dal olması geriye kuruma yapmaması için. Üzerinde dal olmasına da kurbanlık olarak kullanıp nebarinin kalın olması için dikkat ediyorum.

Bende bu yöntemin aynısını anaç olarak kullandığım benjaminim de yaptım. Alt kısmın köklenmesi için kurdan ile nebarinin etrafına dizdim sonra 2 ayrı dalında köklendirme yaptım. Halen daha toprağını değiştirmedim ve köklendirme yapacağım 3 ayrı dalı da tel ile boğdum bekliyorum . bahar subat sonu gibi onlarda da köklendirme başlatacağım.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön