View Single Post
Eski 28-12-2015, 11:54   #16
Selcuk Cicek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2015
Kendi düşüncem şu oldu 8x8 dikimde elbette ağaç başına verim diğerinin %20-30 fazlası olacaktır. Ama 1 dekara 15 ağaç dikebiliyorum.
Ağaç başı 30 kg meyve verse dekar başına 450 kg yapar (miktarlar gerçek dışı olabilir örneklendirme yapıyorum )

Sık dikimde 1 dekara 28 ağaç dikebiliyorum. Ağaçların büyümelerini durdurarak verimi azaltacağız.

Ağaç başı 20 kg verse dekar başına 560 kg yapıyor. (miktarlar yine gerçek dışı olabilir.)

8x8 / 15 Ağaç / 30 kg (1 ağaç) / 450 kg (dekar)
7x5 / 28 Ağaç / 20 kg (1 ağaç) / 560 kg (dekar)

Verdiğim örnekte evet ağacı büyütmüyorsun ve %70 verim alıyorsun ama ağaç sayısı fazla olduğundan dolayı dekardan aldığın verim %20 artıyor.

Gözlerimle gördüğüm örnekten bahsedeyim 7x5 dikim chandler bahçesinde bir ağaçtan 33.75 kg (yeşil kabuğu soyulmuş ve kurutulmamış) Meyve alındığına şahit oldum. (Balkalın bahçesinde) tabi ki onun gazında değilim o verime ulaşmak için en az balkal kadar bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerek. Ben bu bahçede neyin doğru olduğunu göreceğim büyük bahçelerim var ve alınan dersler doğrultusunda bahçeler kuracağım. İnegölde çok fazla ceviz diken var kişiler 8x8 bahçelerin arasına dikiyor 8x4 yapıyor, 7x5 olanlar araları kaldırıyor herkes birşey yapıyor. Çit şekli dikim dünya literatüründe geçiyor (hedgerow orchard) büyümeye budarsan 7 yaşında birbirine değen 7x7 Pedro bahçeleri gördüm. Büyümeye budarsan ceviz büyüyor bu bir gerçek. Biz fayda maksimizasyonunu değerlendirmeliyiz. Diye düşünüyorum.

Selcuk Cicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön