Konu: Cymbidium
View Single Post
Eski 12-12-2015, 01:12   #277
Cigdemistanbul
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Yurt dışından getirdiğimiz cymbidium üzerinde yazdığına göre 5 yaşında. Oldukça büyük. Yalnız üzerindeki çiçekler hızla döküldü. Hava değişimidir belki dedim. Zaten getirdiğimiz 12 orkidenin çoğu çiçeklerini döktü. Yan taraftan daha önce vermiş olduğu sap üzerindeki tomurcuklar hiç açmadan soldu. Yeşil yaprakları sağlıklı. Her sabah kontrollerini yapıyorum. Ayrıca gün içinde de sık sık kontrol ediyorum. Ancak bir böcek görünce ve çiçekler hızla solunca toprağına bir bakayım dedim. Yurt dışından gelme özel orkide torfu aldım. Saksıdan çiçeği çıkardım. Köklere oldukça sağlıklı görünüyordu. Hiç hastalıklı kök görmedim. Suyun içine daldırarak, Köklere zarar vermeden tüm toprağını temizledim. Bu sırada 2-3 tane kırkayak ve 1-2 tane tahta kurusu çıktı içinden. Tamamen temizleyip bir boy büyük yeni aldığım saksı ya diktim. Yaptığım işlemler doğru mudur? Istanbulda yaşıyoruz. Şuandan sonra yapmam gereken şeyler nelerdir? Batıya bakan güneş alan bir camın önünde duruyor. Cymbidiumlar soğuk sever deniyor. Onu kış mevsiminde ne tarafa koymam gerekir?

Cigdemistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön