View Single Post
Eski 25-11-2015, 06:08   #110
tarku
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İ.Yılmaz Mesajı Göster
Biraz geç bir cevap olacak ama ben sizin fikrinize katılmıyorum. Süreç içinde gördüm ki memleketimde vişne yetiştiriciliği yapanlar var ve vişnenin toptan kilosu yaz aylarında toptan 2 tlden alıcı buldu. Yine tecrübeyle sabit bir kişi günde 100 kg vişneyi çok rahat topluyor. Ömür Uşak adlı üyenin yorumlarından hareketle 300 ağaçtan 50 ton vişne elde edip 2 tlden satabilirsen 25 bin tl işçilik masrafı olur. Bahçesiyle kendi ilgilenebilen bir çiftçi kaba tahminle söylüyorum 10 binde ilaç gübre vs. için para ayırsın. geriye 65000 tl para kalır ki benim ölçülerime göre çok iyi bir paradır..
Merhaba, Geç olsun, güç olmasın. Bu günden pazarlık yapalım o zaman. Temmuz 15'te sana 2 liradan 40 ton vişne hatta komşu bahçeleri de hesaba katarsam 100 tonu bulur. Toptan 2 liraya hangi toptancı aldı öğrenmek isterim. Hal fiyatlarında bile şok' luk vişne 2 lirayı zor görmüşken, suluk vişne 2 liraydı demek piyasayı bilmediğiniz anlamına geliyor. Fabrikalar anlaşıyor, bir kuruş fazla veren çıkmıyor. Bizim burada 1.20 den başladı 1.40'ı gördü. Kimsede vişne kalmayınca 1.90 dediler. En sonda 1.90 demelerinin sebebi de insanları bir sene sonrası için ümit var kılmak. Seneye para edecek diye insanların ağaçlarını sökmesini engellemek. Vişne yetiştirmek, özellikle suluk vişne yetiştirmek tembel işi olduğu için ülkemizde çok vişne dikilmiş. Arz talep dengesinde arz yüksek, talep edenlerde kartel gibi hareket ettiği için vişne fiyatları asla yükselmez. Kusura bakmayın ama 2 lira toptan vişne söylemi sadece güzel bir rüya!

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön