View Single Post
Eski 16-11-2015, 09:52   #109
İ.Yılmaz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Haddim olmayarak, bu mesaja cevap yazma ihtiyacı hissettim. O kadar seçenek içinden vişneyi tercih etmek bence yanlış seçimdir. 1.5 ay önce 26 dekar bir meyvelik aldım. İçinde genellikle elma, kiraz ve vişne var. Kirazlar Napolyon zar zor perakende sattık. 400 ağaç Vişne olgunlaştı, şimdi zurnanın zırt dediği yere geldik, vişne'ye toptan 1 lira veriyorlar. Toplatma işi çok komik, yevmiye 35-40 lira (toplayıcı bulmak hele Ramazan'da çok zor) bu sıcakta bir işçi en fazla 40-50 kilo toplar. Buradan anlayacağınız, vişne dikeceğine, günde 5 paket sigara iç aynı etkiyi yıllar içinde alırsın.
Biraz geç bir cevap olacak ama ben sizin fikrinize katılmıyorum. Süreç içinde gördüm ki memleketimde vişne yetiştiriciliği yapanlar var ve vişnenin toptan kilosu yaz aylarında toptan 2 tlden alıcı buldu. Yine tecrübeyle sabit bir kişi günde 100 kg vişneyi çok rahat topluyor. Ömür Uşak adlı üyenin yorumlarından hareketle 300 ağaçtan 50 ton vişne elde edip 2 tlden satabilirsen 25 bin tl işçilik masrafı olur. Bahçesiyle kendi ilgilenebilen bir çiftçi kaba tahminle söylüyorum 10 binde ilaç gübre vs. için para ayırsın. geriye 65000 tl para kalır ki benim ölçülerime göre çok iyi bir paradır..

İ.Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön