View Single Post
Eski 14-11-2015, 16:17   #110
Mücevher Çalısı
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
...Latince adları dediğim gibi aklımda tutmakta zorlanıyorum.Sanıyorum sizin bu konuda merakınız,bilginiz daha fazla.Ben Türkçe çiçek isimlerinde halkımızın ince zevkini,benzetişini görüyorum.Bu yüzden daha hoşuma gidiyor.Hatta bazen bu çiçeğin niye Türkçe bir ismi yok derim.Ama bilim dünyasında temel dil Latince.Sevgiler.
Latince isimleri ben de aklımda tutakta zorlanıyorum, yöresel isimleri ben de seviyorum. 'Yörük Kızı' isminde bir bitki var mesela Latincesi "şu an" hiç aklımda değil ve "şu an" lazım da değil. Latincesini araştırma yapacağımda, lazım olduğunda kullanırım...

Forumda bu konu hassas bir konuymuş gibi tavır takılıyor. Nedenin pek anlamıyorum. Kimisi sadece Latince kullanıyor, kimisi Türkçe (yöresel vs). Halbuki dediğiniz gibi Latince bilimsel dil ve muhabbet içerisinde illa Latince isminin verilmesi gerekmiyor. Fakat bazı bitki türlerinin malesef Türkçe isimleri ya yok ya karıştırılıyor ya da pek bilinmiyor. Bu sebeple Latince isminin kullanılması gerekebiliyor...

Son olarak 'Çingene Şalvarı' bitkisinin Herbst's bloodleaf, Beefsteak Plant, Bloodleaf gibi İngilizce ismleri varmış ki ben İngiliz olsam Latincesini kullanırdım

Sevgiler, Saygılar...

Sayfanızı işgal ettiysem özür dilerim...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön