View Single Post
Eski 10-11-2015, 10:25   #565
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglayan86 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba! ekte göründüğü gibi tohum aldım ama çok fazla bilgi kirliliğinden dolayı kafam iyice karıştı..kimi diyorki tohumdan bonsai olmaz kiminde diyorki olur ama uyku süresi var buzdolabında 90 gün beklet çorba oldum..şuanda tohumlarım 2 gündür suda çimlendirme için bana kısa özet bilgi verebilirmisiniz? şimdiden teşekkürler
Sn caglayan86

Tohumdan da bonsai olur elbette, tek farkı çok daha uzun vakit almasıdır ve bu sebeple yeni başlayanlar için pek tavsiye edilmez çünkü en azından birkaç sene boyunca hiç bir işlem yapmadan yeterli büyüklüğe ve kalınlığa ulaşmasını beklemeniz gerekecektir. Yoksa tohumdan bonsai olmaz diye birşey asla söylenemez!

Tohumlarınıza gelince, çok yanlış bir zamanda çimlendirmeye başlamışsınız maalesef
Bunun için en uygun zaman (soğuk katlama uyguladıktan sonra) ilkbahar başı olmalıdır! Soğuk katlama tekniği de her türe göre farklılık gösterir, hatta kimi türler soğuk katlama gerektirmez. Bu konuda türler hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneririm.

Bir de unutmadan: bölgenizde yetişmesi zor veya imkansız olan türler ile hiç vakit kaybetmeyin derim.

Başarılar & bol şans!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön